Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Milicja wzywa opozycyjnych polityków na przesłuchania

0
Podziel się:

Ukraińska milicja wzywa na przesłuchania deputowanych opozycji, którzy 24 sierpnia uczestniczyli w zakazanym przez władze marszu z okazji 20. rocznicy niepodległości Ukrainy.

Ukraina: Milicja wzywa opozycyjnych polityków na przesłuchania
(thisisbossi/CC/Flickr)

Ukraińska milicja wzywa na przesłuchania deputowanych opozycji, którzy 24 sierpnia uczestniczyli w zakazanym przez władze marszu z okazji 20. rocznicy niepodległości Ukrainy. Milicja uprzedziła, że wezwani politycy nie mogą liczyć na łagodne traktowanie.

_ - Jeśli osoby łamiące prawo oczekują, że ich rozmowa z milicją będzie delikatna i łagodna, to się mylą. Są to działania śledcze, więc niech będą gotowi na nieprzyjemne pytania _ - oświadczył rzecznik kijowskiej milicji Wołodymyr Poliszczuk.

Wśród wezwanych jest m.in. były wicepremier Ołeksandr Turczynow oraz dysydent z czasów byłego ZSRR, długoletni więzień polityczny Łewko Łukjanenko i kilkanaście innych osób.

Łukjanenko oświadczył już, że na przesłuchanie nie przyjdzie, gdyż jako jeden z autorów Aktu Niepodległości ma prawo do świętowania jubileuszu 20-lecia ukraińskiej państwowości.

25 sierpnia prokuratura w Kijowie wszczęła śledztwo w sprawie zajść między opozycją a milicją, do których doszło w trakcie obchodów 20. rocznicy niepodległości Ukrainy. Opozycja przypuszczała, że śledztwo może zakończyć się nawet decyzją o aresztowaniu niektórych przeciwników władz.

Oczekiwano, że jako pierwszy zatrzymany zostanie Turczynow, jeden z najbliższych współpracowników przetrzymywanej w areszcie byłej premier Julii Tymoszenko. Nawoływał on uczestników manifestacji opozycji do marszu na siedzibę prezydenta Wiktora Janukowycza.

W 20. rocznicę niepodległości opozycja zebrała się w Kijowie przed pomnikiem wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki, domagając się przedterminowych wyborów prezydenckich oraz uwolnienia więźniów politycznych, m.in. Tymoszenko.

Gdy milicja nie pozwoliła kolumnie zwolenników opozycji przejść przez centralny plac Kijowa, Majdan Niepodległości, wybuchła bójka z funkcjonariuszami. Opozycjoniści przerwali milicyjny kordon, jednak potem musieli się zatrzymać, gdyż milicja zablokowała ulicę autobusami.

W tej sytuacji Turczynow zaapelował, by uczestnicy protestu udawali się na Majdan pojedynczo. Z marszu do administracji prezydenckiej zrezygnowano, by uniknąć rozlewu krwi.

Opozycja uznała, że działania władz, które zablokowały dostęp do centralnej części miasta, miały charakter prowokacyjny, a ich celem było wywołanie starć demonstrantów z milicją.

Czytaj więcej na temat opozycji na Ukrainie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;cios;dla;zwolennikow;julii;tymoszenko,177,0,887729.html) Kolejny cios dla zwolenników Julii Tymoszenko Sąd w Kijowie zakazał wszelkich zgromadzeń opozycji w pobliżu sądu, gdzie odbywa się proces byłej premier Ukrainy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/julia;tymoszenko;w;areszcie;zamieszki;na;ulicach;kijowa,64,0,887616.html) Tymoszenko w areszcie. Biją jej zwolenników Zwolennicy byłej premier Ukrainy poinformowali, że zostali napadnięci i pobici przez milicyjny oddział specjalny Berkut.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t93595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dusil;deputowanego;bo;ten;go;wyzywal,147,0,831891.html) Dusił deputowanego bo ten go wyzywał Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu rzucił się na deputowanego opozycji podczas prowadzenia obrad.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)