Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina ma dowody zaangażowania Rosji w działania separatystów

0
Podziel się:

Szef ukraińskiego MSW poinformował, że we wschodnich obwodach działają uzbrojeni ludzie w mundurach bez znaków rozpoznawczych.

Ukraina ma dowody zaangażowania Rosji w działania separatystów
(PAP/EPA)

Ukraina ma dowody na zaangażowanie rosyjskich służb specjalnych w działania separatystów na wschodzie kraju, gdzie zajmują oni siedziby instytucji państwowych - oświadczyło dzisiaj Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie.

Dowody te zostaną przedstawione wspólnocie międzynarodowej w nadchodzący czwartek w Genewie - podał resort.

_ We wschodnich obwodach Ukrainy rosyjskie służby specjalne i dywersanci rozpoczęli przejście do szerokiej operacji separatystycznej, której celem jest przejęcie władzy i destabilizacja sytuacji, zagrażająca życiu obywateli Ukrainy i grożąca oderwaniem tych regionów od naszego państwa _ - głosi oświadczenie.

MSZ przypomniało o prowadzonej na wschodzie operacji antyterrorystycznej, która ma doprowadzić do odparcia _ zamachu na nasze państwo _.

Członkowie prorosyjskich organizacji separatystycznych zajmują od tygodnia siedzibę administracji obwodowej w Doniecku, gdzie ogłoszono powstanie _ Donieckiej Republiki Ludowej _, która ma zamiar przyłączyć się do Rosji. Okupują także delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Ługańsku.

Dzisiaj ukraińskie siły specjalne oczyszczają z separatystów miasto Słowiańsk na północy obwodu donieckiego. Władze obwodowe podały, że zginęła tam jedna osoba, oficer SBU, a dziewięć zostało rannych.

Do prób przejęcia lokalnych posterunków milicji doszło w miastach: Drużkiwka, Dobropole i Horliwka. Na południu obwodu donieckiego zajęto siedzibę władz miejskich w Mariupolu.

Wczoraj w ukraińskich mediach opublikowano fotografie, na których widać ludzi, którzy uczestniczyli w rosyjskiej operacji zajęcia należącego do Ukrainy Krymu.

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow poinformował, że we wschodnich obwodach działają uzbrojeni ludzie w mundurach bez znaków rozpoznawczych, którzy posługują się karabinami maszynowymi będącymi wyłącznie na wyposażeniu armii rosyjskiej.

Także w sobotę minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow odrzucił zarzuty Kijowa, jakoby na południu i wschodzie Ukrainy operowali rosyjscy agenci.

Ławrow powiedział to w rozmowie telefonicznej z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą.

Według rosyjskiego MSZ _ Deszczyca próbował obarczać Rosję odpowiedzialnością za powstanie trudnej sytuacji na południu i południowym wschodzie Ukrainy _. _ Utrzymywał on, że w regionach tych operują jacyś rosyjscy agenci i że rzekomo kilku z nich już aresztowano _ - przekazało MSZ Rosji.

_ W odpowiedzi Ławrow oświadczył, że nie ma żadnych podstaw do takich twierdzeń. Przypomniał, że podobne zarzuty pod adresem Rosji formułuje również Waszyngton, jednak stronie rosyjskiej nie przedstawiono żadnych faktów _ - podało rosyjskie MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Biden odwiedzi Kijów, by okazać wsparcie Wiceprezydent USA przyjedzie do stolicy Ukrainy 22 kwietnia - poinformował Biały Dom.
Separatyści strzelają do milicjantów. Ukraińskie służby specjalne kontratakują Ekspert wojskowy: po stronie separatystów prorosyjskich w Słowiańsku zauważono rosyjskich żołnierzy. Rosyjskie media podają, cytując jednego z bojówkarzy, że Ukraińcy zabili jednego z okupujących budynek.
Słowne utarczki dyplomatów Rosji i USA Jako nie do przyjęcia MSZ Rosji określiło wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA, iż podczas spotkania przedstawiciele obecnego rządu Ukrainy będą występować także w imieniu Krymu.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)