Notowania

Przejdź na
kryzys na krymie
04.03.2014 07:33

Ukraina - na Krymie nadal niepewność

Nad ukraińską bazą wojskową w Belbeku, znajdujacą się w granicach Sewastopola, nadal powiewa ukraińska flaga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jednocześnie trwa blokada ukraińskich jednostek wojskowych na terenie Krymu przez siły rosyjskie.

Na Krymie utrzymuje się napięta sytuacja, a siły rosyjskie nie zaprzestały blokady ukraińskich obiektów wojskowych. Miejscowe media nie przekazują jednak żadnych informacji o przewidywanym szturmie tych oddziałów na ukraińskie jednostki wojskowe, które nie zgodziły się na oddanie Rosjanom broni i amunicji.

Ultimatum, w myśl którego oddziały te miały złożyć broń i przekazać swe jednostki pod kontrolę sił rosyjskich do godziny 4 rano czasu warszawskiego, postawił dowodzący rosyjską Flotą Czarnomorską Aleksandr Witko. Krótko potem w Moskwie poinformowano, że Rosja nie zamierza wszczynać wojny z Ukrainą. Jednocześnie, zdaniem Moskwy może ona na mocy umowy o stacjonowaniu na Krymie Floty Czarnomorskiej wprowadzić w ten rejon do 25 tysięcy żołnierzy. Obecnie jest ich ponad 15 tysięcy.

Nadal nie nadaje programu Czarnomorska Telewizja, której sygnał zablokowały nowe, nieuznawane przez Kijów władze Krymu. Działa natomiast tatarski kanał ATR, przekazujący rzeczywisty przebieg wydarzeń na Krymie. W Symefropolu panuje spokój, choć na ulicach jest niewiele osób.

Czytaj więcej w Money.pl
"Putin odwraca upadek muru berlińskiego" _ Rosja może bardzo ucierpieć z powodu paniki na rynkach, wyprzedaży jej waluty, ucieczki inwestorów z rynków akcji i utraty zaufania _ - pisze Economist.
"Stawką dla Rosji jest Ukraina, a nie Krym" _ Moskwa chce wykazać, że nic ważnego nie może stać się na Ukrainie bez jej udziału _ - mówi James Sherr, ekspert think tanku Chatham House.
Obama grozi Rosji. "Moskwa za to zapłaci" Stany Zjednoczone wprowadzą izolujące Moskwę sankcje ekonomiczne i dyplomatyczne.
Tagi: kryzys na krymie, krym, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz