Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina po wyborach. Komorowski komentuje: Czas na reformy

0
Podziel się:

Komentatorzy przekonują: czas na reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze.

Ukraina po wyborach. Komorowski komentuje: Czas na reformy
(PAP/EPA)

Wynik wyborów parlamentarnych na Ukrainie potwierdza prozachodni kurs tego kraju - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Teraz - jak dodał - Ukraina musi rozpocząć reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze.

Po podliczeniu prawie 99 proc. protokołów otrzymanych z okręgowych komisji wyborczych Front Ludowy ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka zdobył w wyborach 22,16 proc. głosów, a prezydencki Blok Petra Poroszenki - 21,82 proc. Ugrupowanie szefa państwa będzie miało jednak więcej mandatów w Radzie Najwyższej, gdyż trafi do niej więcej posłów wyłonionych w wyborach w okręgach jednomandatowych.

_ - To wynik korzystny z punktu widzenia potwierdzenia dążeń Ukrainy do odnalezienia i wzmocnienia swojej drogi ku Zachodowi _ - ocenił Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Palermo.

Jest to - podkreślił prezydent - _ wyraz woli absolutnej większości narodu ukraińskiego, która została wyrażona poprzez głosowanie na partie, które mają program proeuropejski _.

Zdaniem Komorowskiego jest to także szansa dla Ukrainy na wypełnienie przyjętych wcześniej zobowiązań, _ uruchomienie wielkiego programu reformy wewnętrznej, na którą muszą się złożyć reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze, czy reforma ukraińskiego systemu obronnego _.

Prezydent zapewniał, że Polska wspiera takie działania, które _ mogą przynieść trwałą zdolność Ukrainy do zbliżenia się do świata zachodniego, do UE i do NATO _.

Jak podkreślił, rozmowy z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano dotyczyły w dużej części kryzysu ukraińsko-rosyjskiego i niedawnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. W Palermo Komorowski rozmawiał z lokalnymi politykami także o bezpieczeństwie południowej granicy UE i NATO. - _ Tutaj można bliżej zapoznać się z problemem (...) imigrantów przebywających z Afryki czy Bliskiego Wschodu, regionów ogarniętych niestabilnością polityczną _ - mówił Komorowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest w parlamencie, choć nie miała kampanii Od czterech miesięcy uwięziona w moskiewskim areszcie. Obecnie skierowano ją na badania psychiatryczne.
Tak Rosja komentuje wybory na Ukrainie Gazety sugerują, że niedzielne wybory dają Rosji możliwość powrotu do gry.
Kampania wyborcza trwa, a w kraju bez zmian _ Za czasów Janukowycza była wielka korupcja zmonopolizowana przez prezydenta i jego rodzinę. Każdy musiał się z nimi dzielić. Teraz mamy taką samą korupcję, tylko bez monopolu _ - krytykują dziennikarze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)