Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina i Kazachstan wznawiają współpracę wojskową

0
Podziel się:

W niedzielę wizytę w Kijowie złożył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Ukraina i Kazachstan wznawiają współpracę wojskową
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Władze Ukrainy i Kazachstanu zdecydowały o wznowieniu współpracy wojskowej między obu krajami i porozumiały się w sprawie dostaw kazachskiego węgla dla ukraińskich odbiorców - oświadczyli dziś prezydenci Petro Poroszenko i Nursułtan Nazarbajew.

_ - Wznawiamy współpracę wojskowo-techniczną w pełnej objętości _ - poinformował po rozmowach w Kijowie Poroszenko. Nazarbajew oświadczył, że jego kraj popiera integralność terytorialną Ukrainy i opowiedział się za uregulowaniem konfliktu z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

_ Zwracam się do Rosji i Ukrainy, by myślały nad tym, jak znaleźć kompromis, by wyjść z tego konfliktu i zachować jedność terytorialną Ukrainy, dlatego że ta sytuacja jest nonsensem i nie powinna mieć miejsca _ - powiedział prezydent Kazachstanu. Podkreślił, że konfrontacja i sankcje to droga, która prowadzi donikąd i zaznaczył, że sytuację na wschodniej Ukrainie należy rozwiązać zgodnie z zapisami wrześniowych ustaleń pokojowych z Mińska.

Mówiąc o współpracy gospodarczej z Kazachstanem Poroszenko stwierdził, że w ostatnich dwóch latach wymiana handlowa z tym krajem spadła o 30 proc. _ Ustaliliśmy, że wznowi pracę komisja międzypaństwowa do spraw współpracy gospodarczej _ - przekazał.

Prezydenci nie poinformowali o szczegółach dotyczących sprzedaży przez Kazachstan węgla dla Ukrainy. Wiadomo jedynie, że ma on pochodzić z zagłębia ekibastuskiego. W związku z konfliktem w Donbasie Ukraina nie ma obecnie dostępu do dużej części własnych złóż i zapasów węgla, którego potrzebuje w okresie zimowym.

W niedzielę wizytę w Kijowie złożył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Rozmówca z administracji ukraińskiego prezydenta ocenił wcześniej, że spotkania Poroszenki z Łukaszenką i Nazarbajewem mają _ wbić klin w Unię Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu _. _ Jest to droga do rozmrożenia ich stosunków (Białorusi i Kazachstanu) z UE _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Donieckie lotnisko ponownie pod ostrzałem Minionej nocy ukraińskie oddziały były ostrzeliwane sześć razy.
Ukraina i Białourś zacieśniają współpracę? "Możecie na nas liczyć" Kijów chce zwiększać wymianą handlową z Mińskiem i proponuje pomoc w nawiązaniu lepszych relacji z Unią.
Niemiecki biznes przeciwny karaniu Rosji Przewodniczący rad nadzorczych koncernów Eon i Bayer, Werner Wenning, oświadczył, że przemysł nie chce dalszych sankcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)