Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Układ w rolnictwie? Afera taśmowa w PSL

0
Podziel się:

Z nagrań wynika, że spółka handlująca zbożem była traktowana jak prywatny folwark. Marek Sawicki o tym wiedział?

Układ w rolnictwie? Afera taśmowa w PSL
(Hubert Matys/REPORTER)

*Traktowanie państwowej firmy jako prywatnego folwarku, wyprowadzanie z niej funduszy, informacje o układach towarzyskich w urzędach - takie sprawy poruszali w rozmowie, były szef Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik i polityk PSL Władysław Serafin. Czy o sprawie mógł nie wiedzieć minister rolnictwa Marek Sawicki? *

Zapis rozmowy publikuje _ Puls Biznesu _, który znalazł się w posiadaniu nagrania.
Gazeta podkreśla, że nie zna okoliczności utrwalenia rozmowy, ale ze względu na jej treść, czuje się w obowiązku ją upublicznić.

Serafin i Łukasik rozmawiają o odwołaniu tego ostatniego z funkcji szefa Agencji Rynku Rolnego. W tym kontekście padają stwierdzenia, że wpływ na decyzję o odwołaniu podjętą przez ministra Marka Sawickiego, miał Andrzej Śmietanko, dyrektor generalny w państwowej spółce Elwarr, zajmującej się handlem zbożem. _ - Oni są tam zaprzyjaźnieni towarzysko, myślę, że biznesowo i w każdym obszarze _ - opisuje relacje Śmietanki i ministra, Łukasik.

Były szef ARR mówi też o działaniach Andrzeja Śmietanki w Elwarrze. Miał on ustąpić z funkcji prezesa firmy, by otrzymywać większą pensję na niższym stanowisku - dyrektora generalnego, gdzie nie ograniczała go ustawa kominowa. Łukasik mówi, że obecny szef Elwaru, to _ słup _.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY:

Łukasik mówi też, że Śmietanko chce przejąć na swoją własność Elwarr: _ To tak chce prywatyzować, żeby było jego, żeby nie kupować, żeby legalizować. _

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY:

Urzędnik wskazuje też na przejmowanie przez układ ludzi, związanych ze Stronnictwem Konserwatywno Ludowym, urzędów związanych z rolnictwem. Między innymi pełniącym obowiązki szefa ARR, bez konkursu zostaje Andrzej Łuszczewski, posiadający wykształcenie średnie.

Łukasik opowiada też o pomyśle ludzi związanych z Elwarrem, wytransferowania pieniędzy ze spółki za granicę. Przy okazji obaj rozmówcy mówią o praktyce wysokich diet w radzie nadzorczej w jednej ze spółek wnuczek Elwarru. W Arrtransie, zatrudniającym według Serafina 12 pracowników, w radzie nadzorczej jest siedem osób, pobierających wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych _ albo i więcej _ za posiedzenie.

W rozmowie padają też informacje o wyciąganiu pieniędzy podatników na pseudopromocję polskiej żywności w czasie Euro 2012.

To sprawa dla prokuratury i NIK

_ - Sprawą opublikowanych przez Puls Biznesu rozmów powinna z urzędu zająć się prokuratura _- uważa Andrzej Halicki z PO. Polityk Platformy Obywatelskiej dodał, że tego oczekuje większość obserwatorów sceny politycznej.

W kuluarach pojawiają się opinie, że opublikowana przez prasę rozmowa jest elementem wewnętrznej walki o przywództwo w PSL-u. Jesienią mają się odbyć wybory prezesa partii. Kandydatami są: obecny szef PSL-u, wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister rolnictwa Marek Sawicki. Poseł Halicki nie chce się do tego odnosić. - _ Nie chcę analizować kto i po co i co komu chciał udowodnić tym nagraniem. Widać na tym nagraniu, że jeden z rozmówców je organizował _ - mówi poseł PO.

_ - Najwyższa Izba Kontroli powinna zgłosić do prokuratury sprawę nieprawidłowości w spółce Elewarr _- powiedział z kolei edaktor naczelny portalu Farmer.pl Radosław Iwański.

Iwański powiedział IAR, że rada nadzorcza nie prowadziła w Elewarze dostatecznej kontroli, spółka podejmowała błędne decyzje inwestycyjne. Według jego informacji, w zarządzie Elewarru pojawiła się osoba, wykonująca polecenia Andrzeja Śmietanki, który był głównym dyrektorem spółki.

Według Radosława Iwańskiego, w radzie nadzorczej zasiadali między innymi przedstawiciele ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w tym również dyrektor generalny ministerstwa, osoba z departamentu prawnego. Zdaniem redaktora naczelnego Farmer.pl, nie jest prawdą, że minister Sawicki nic o sprawie nie wie, gdyż ma on swoich przedstawicieli w spółce Elewarr, podlegającej Agencji Rynku Rolnego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)