Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uke
03.02.2014 16:16

UKE rozpoczęło kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej

Inspekcja jest związana ze śledztwem wszczętym przez prokuraturę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął dziś kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej - poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski. Urzędnicy sprawdzą m.in., czy spółka przestrzegała tajemnicy pocztowej.

_ - Kontrola UKE będzie dotyczyć zgodności świadczenia usług pocztowych przez PGP z wymaganiami określonymi przez przepisy prawa, w tym w szczególności przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz zapewnienia warunków technicznych i organizacyjnych do świadczenia usług pocztowych, które są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa obrotu pocztowego _ - poinformował Strzałkowski. Jak wyjaśnił, tajemnica pocztowa obejmuje m.in. informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, informacje dotyczące realizowania przekazów pocztowych oraz dane dotyczące podmiotów korzystających z usług pocztowych.

Prawo pocztowe przewiduje możliwość nałożenia kary pieniężnej w wysokości do 2 procent przychodów danego operatora pocztowego w sytuacji naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy pocztowej, jak również gdy operator nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w decyzji Prezesa UKE.

Biuro prasowe PGP w przesłanym 22 stycznia oświadczeniu napisało, że spółka cieszy się, _ że organ nadzorczy czyli UKE tak szybko podejmuje działania kontrolne i będzie miał możliwość potwierdzenia legalności oraz bezpieczeństwa prowadzonych działań w ramach realizacji kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur _.

28 stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wartego ok. 500 mln złotych. Kontrakt zdobyła Polska Grupa Pocztowa, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Śledztwo wszczęto z zawiadomienia Poczty Polskiej. Dotyczy ono _ złożenia w celu uzyskania zamówienia publicznego nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego _.

Prokuratorzy w ramach śledztwa będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu dysponuje odpowiednią infrastrukturą i liczbą pracowników, tak jak zadeklarował w przetargu. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek w każdej gminie. Zaplanowano m.in. przesłuchania świadków.

Od wyników przetargu odwołała się Poczta Polska, bo uważa, że Polska Grupa Pocztowa nie spełnia jednego z warunków przetargu - nie ma placówki pocztowej w każdej gminie. Poczta twierdzi, że jest jedyną firmą, która może w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję z sądów i prokuratur, bo - jak podkreśliła w komunikacie prasowym - ma doświadczenie i sieć placówek pocztowych w kraju.

Biuro prasowe Polskiej Grupy Pocztowej zapewniło, że PGP, InPost i RUCH są w stanie zrealizować kontrakt, a usługa będzie wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek.

W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa będzie realizowana we współpracy z InPost oraz siecią ponad 5000 placówek RUCH.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwa walka o listy z sądów. Zobacz zapewnienia PGP Polska Grupa Pocztowa, która wygrała przetarg na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, poinformowała, że dostarczyła już 3,7 mln listów i miała tylko 306 reklamacji.
Konkurenci Poczty Polskiej kontratakują Prywatni pocztowcy zapowiadają uruchomienie tysięcy, dodatkowych punktów, w których będzie można odebrać przesyłki.
Przesyłki sądowe. Ministerstwo uspokaja _ Są instytucje powołane do weryfikacji i zbadania kwestii dostarczania przesyłek sądowych _ - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Tagi: uke, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz