Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zaniepokojona ewolucją sytuacji w Rosji

0
Podziel się:

Hiszpański dyplomata, który po czterech latach spędzonych w Moskwie opuści wkrótce Rosję, wskazuje na ważne zjawisko, jakim jest powiększająca się w Rosji miejska klasa średnia, która powodowana nowymi wątpliwościami i niepokojami wysuwa nowe postulaty polityczne.

UE zaniepokojona ewolucją sytuacji w Rosji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Unia Europejska jest zaniepokojona rozwojem sytuacji w Rosji, jakkolwiek jej stosunki z tym krajem nie uległy _ istotnym zmianom _ od powrotu na Kreml Władimira Putina - powiedział agencji EFE ambasador UE w Moskwie Fernando Valenzuela._ _

_ - W ostatnim roku zaaprobowano bardziej restrykcyjne ustawy, co wydaje się nam niepokojące, jednak nasze stosunki pozostają oparte na tych samych podstawach i tej samej współzależności _ - dodał ambasador.

Hiszpański dyplomata, który po czterech latach spędzonych w Moskwie opuści wkrótce Rosję, wskazuje na ważne zjawisko, jakim jest powiększająca się w Rosji miejska klasa średnia, która powodowana nowymi wątpliwościami i niepokojami wysuwa nowe postulaty polityczne.

Zmiany socjologiczne muszą stopniowo wywoływać nowe poruszenia i prowadzić do stawiania nowych politycznych pytań - dodaje Valenzuela. Podkreśla, że _ w stosunkach UE-Rosja funkcjonują odpowiednie mechanizmy, które pozwalają wyrażać to, co nas niepokoi _.

Ambasador UE powiedział, że jakkolwiek w trakcie dwustronnych spotkań na szczycie nie osiąga się wielkich postępów, stosunki _ można określić jako ogólnie biorąc dobre, ponieważ nie ma żadnego tematu tabu _.

_ - Kiedy stosunki są tak intensywne, zawsze pojawia się wiele problemów. Nie twierdzę, że brakuje zaufania, ale prawdopodobnie nie jest ono wystarczające _ - ocenił.

Nawiązał konkretnie do niedanej decyzji Moskwy dotyczącej ustanowienia podatków od wprowadzania do ruchu używanych samochodów osobowych i ciężarowych z importu, co może zostać rozszerzone ma maszyny rolnicze. Państwa UE odwołały się od tej decyzji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

_ - Nie istnieje żaden front antyrosyjski. To prawda, że są nowe państwa członkowskie, które mogą mieć inną lub większą wrażliwość. Podczas zimnej wojny żyliśmy w światach oddzielonych od siebie przez całe dziesięciolecia. To odcisnęło swój ślad wynikający z podziału _ - analizował sytuację ambasador.

Jako jedną z dziedzin, w których zanotowano postępy, Valenzuela wskazał sprawę wiz, która była przedmiotem trudnych dyskusji w dwustronnych stosunkach.

_ - Całościowe uregulowanie spraw wiz, jak sądzę, nie będzie możliwe przed zimowymi igrzyskami ohlimpijskimi w Soczi (luty 2014 roku). Jest jeszcze wiele do zrobienia. Jednak uproszczenie w dziedzinie wydawania wiz jest już w zasięgu ręki _ - stwierdził ambasador.

Zapowiedział też, że wkrótce pewna kategoria osób będzie stanie uzyskać wielokrotne, ważne przez 5 lat wizy, a pewne grupy Rosjan będą zwolnione od formalności związanych z uzyskiwaniem wiz.

Rozbieżności w odniesieniu do istniejących konfliktów również wydają się maleć, zwłaszcza od czasu ogłoszenia propozycji w sprawie zwołania do Genewy spotkania przedstawicieli syryjskiej opozycji i reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

_ - Perspektywa Genewy-2 zbliża nas. Zarówno Rosja, jak UE wykazują zbieżność, jeśli chodzi o pogląd, że nie ma innego wyjścia z kryzysu, jak negocjacje, ponieważ rozwiązanie wojskowe przeciągałoby się w nieskończoność, co byłoby katastrofalne dla kraju _ - powiedział Valenzuela.

Jeśli chodzi o Iran i jego kontrowersyjny program atomowy, stanowiska są jeszcze bardziej zbliżone niż w kwestii Syrii, a ostatnie wybory prezydenckie w republice islamskiej otwierają nowe szanse rozwiązania - twierdzi dyplomata.

Obie strony w jego przekonaniu okopały się w kwestii trzeciego pakietu energetycznego, którego _ końcowym celem jest liberalizacja rynku, aby mogła zaistnieć większa konkurencja, aby ceny energii były lepsze, a europejskie przedsiębiorstwa mogły się stać na świecie bardziej konkurencyjne _.

Trzeci pakiet, mówiący o dostępie stron trzecich do gazociągów przesyłowych, _ to prawodawstwo europejskie, którego trzeba przestrzegać, ale które przewiduje pewną elastyczność. Właśnie w tej sprawie negocjujemy. Chodzi o to, aby negatywne jego aspekty jak najmniej godziły w rosyjskie przedsiębiorstwa _ - mówi unijny dyplomata.

Valenzuela przypomniał, że legislacja ta _ otwiera szalenie pozytywne możliwości dla rosyjskich przedsiębiorstw, które będą miały dostęp do europejskiego rynku bez żadnych przeszkód i na tych samych warunkach co europejskie _.

_ - Niestety jednak europejskie przedsiębiorstwa nie mają takich samych możliwości w Rosji. Rzecz polega na tym, że istnieje miedzy nami wzajemna zależność. Rosja także nas potrzebuje, ponieważ nie istnieje żaden alternatywny klient tej rangi co Unia Europejska _ - powiedział Valenzuela.

Na średnią lub dłuższą metę - zakończył ambasador UE w Moskwie - Rosja będzie zmierzała do większego zbliżenia stanowisk z Unią, ponieważ _ Rosjanie słusznie czują się Europejczykami _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest finał głośnej sprawy. Skazany pośmiertnie Magnitski to prawnik, który walczył z korupcją w Rosji, jesienią 2009 roku zmarł w areszcie śledczym.
Rosja krytykuje zachodnich dyplomatów Szef rosyjskich prokuratorów oskarżył kilka krajów o łamanie międzynarodowych konwencji, zabraniających wpływania na życie polityczne w innych krajach.
Rosja: Powstańcy użyli w Syrii sarinu Rosyjscy eksperci zebrali na miejscu ataku próbki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)