Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Prawnicy muszą pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy

Adwokaci i notariusze mają obowiązek poinformować władze, jeśli transakcje finansowe, w których uczestniczą, wydają im się podejrzane - potwierdził we wtorek unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Adwokaci i notariusze mają obowiązek poinformować władze, jeśli transakcje finansowe, w których uczestniczą, wydają im się podejrzane - potwierdził unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Dyrektywa o walce z praniem brudnych pieniędzy od 2001 roku stanowi, że przedstawiciele zawodów prawniczych muszą informować właściwe władze, jeśli "wiedzą lub podejrzewają", że transakcje, w których uczestniczą, mają związek z praniem pieniędzy. Są też zobowiązani przekazywać władzom "informacje uzupełniające, które władze te uznają za potrzebne".

Chodzi o transakcje o charakterze finansowym, albo dotyczące handlu nieruchomości.

_ Obowiązek informowania i współpracy dotyczy prawników tylko o tyle, o ile udzielają swemu klientowi pomocy w przygotowaniu lub przeprowadzeniu określonych transakcji. _"Nałożenie tego obowiązku informowania i współpracy z władzami odpowiedzialnymi za zwalczanie prania pieniędzy, nie narusza prawa do rzetelnego procesu sądowego" - uznał unijny trybunał, odrzucając argumenty kilku belgijskich organizacji prawniczych.

Argumentowały one w Luksemburgu, że unijne przepisy są "nieuzasadnionym ingerowaniem w zasady tajemnicy zawodowej i niezależności adwokata, które są elementem konstytutywnym podstawowego prawa każdego podsądnego do rzetelnego procesu sądowego oraz naruszają gwarancję prawa do obrony".

Obowiązek informowania i współpracy dotyczy prawników tylko o tyle, o ile udzielają swemu klientowi pomocy w przygotowaniu lub przeprowadzeniu określonych transakcji.

Jeśli zostają oni zaangażowani do przeprowadzenia obrony lub reprezentowania przed sądami, nie muszą już "informować i współpracować" bez względu na to, kiedy uzyskali informacje o podejrzanych transakcjach. Takie rozwiązanie - podkreślił trybunał - pozwala chronić prawo klienta do rzetelnego procesu sądowego.

Tagi: pranie brudnych pieniędzy, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz