Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE pozytywnie ocenia negocjacje z Iranem

0
Podziel się

W negocjacjach nie weźmie natomiast udziału rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

UE pozytywnie ocenia negocjacje z Iranem
(Polaris/East News)
bErHCrCJ

Przedstawiciele grupy 5+1 wierzą w ostateczny sukces negocjacji ws. programu nuklearnego, przekonują też, że doprowadzą do zbliżenia stanowisk.

_ Trwają bardzo intensywne prace. Liczymy, że osiągniemy dziś postęp w negocjacjach _ - powiedział w piątek rzecznik Catherine Ashton. Do rozmów, które koordynuje Ashton z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem dołączy w piątek amerykański sekretarz stanu John Kerry, który specjalnie skrócił wizytę na Bliskim Wschodzie. Swoją obecność zapowiedzieli także minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, brytyjski szef dyplomacji William Hague i stojący na czele niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.

W negocjacjach nie weźmie natomiast udziału rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Wyraził jednak nadzieje, że przedstawiciele sześciu państw dojdą z władzami Teheranu do porozumienia i uzgodnią _ mapę drogową _, która rozwiąże konflikt wokół irańskiego programu nuklearnego. Ławrow podkreślił także, że Iran powinien mieć możliwość prowadzenia pokojowego programu nuklearnego pod auspicjami organizacji międzynarodowych.

bErHCrCL

Postępy w negocjacjach w sprawie irańskiego programu nuklearnego krytykuje natomiast premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w czwartek oświadczył, że sprzeciwia się wstępnej propozycji porozumienia z Iranem, ponieważ _ pozwoliłaby ona Teheranowi na utrzymanie zdolności do zbudowania broni jądrowej _. _ Izrael całkowicie to odrzuca, a nasze stanowisko jest popierane w regionie, choć nie wszyscy wyrażają to publicznie _ - mówił w piątek Netanjahu.

W czwartek o możliwości osiągnięcia porozumienia mówili przedstawiciele grupy 5+1 (USA, W.Brytania, Francja, Chiny, Rosja + Niemcy) oraz Iranu. Sześć państw, które negocjują z Iranem, oczekuje od władz w Teheranie niezbitych dowodów pokazujących, że ich program nuklearny nie jest dalej rozwijany. W zamian za takie _ konkretne i podlegające weryfikacji kroki _ grupa 5+1 _ rozważy ograniczone i odwracalne złagodzenie sankcji _ - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Cytowany przez państwowe media szef irańskich negocjatorów Abbas Aragczi podkreślił, że rozmowy z przedstawicielami grupy 5+1 są bardzo trudne. Poinformował, że czwartkowe negocjacje dotyczyły między innymi konkretnych działań, jakie Teheran musi podjąć, aby ograniczyć swe możliwości zbudowania broni atomowej.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu o zamiarze budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku raport wewnętrzny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

bErHCrCR
Czytaj więcej w Money.pl
Kerry uratuje możliwe porozumienia z Iranem? Na prośbę szefowej unijnej dyplomacji sekretarz stanu USA udaje się do Genewy.
Zachód musi twardo negocjować z Iranem Iran ma_ rząd, który będzie szukał porozumienia w sprawie swojego programu nuklearnego, sprawdzając jednocześnie, na co może sobie pozwolić w rozmowach ze światowymi potęgami _ - tłumaczy Washington Post.
Obama: stawiamy na rozmowy z Iranem Prezydent przyznał, że USA są zachęcone faktem, iż nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani otrzymał mandat, by kontynuować umiarkowany kurs
bErHCrDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)