Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce ułatwić życie obywatelom. Będą zmiany w prawie

0
Podziel się:

Negocjacje trwały aż rok, bo w tej sprawie bardzo różnią się systemy prawne państw członkowskich.

UE chce ułatwić życie obywatelom. Będą zmiany w prawie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zgodzili się na propozycję nowej dyrektywy o prawie do adwokata. Umożliwia to dalsze negocjacje nad propozycją z Parlamentem Europejskim. To _ znaczące osiągnięcie _ - oceniła komisarz UE Viviane Reding._ _

_ - Udało się nam odblokować negocjacje w sprawie dostępu do adwokata _ - ogłosiła komisarz, odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne, na konferencji w Luksemburgu kończącej posiedzenie unijnych ministrów.

W czerwcu ub.r. Reding zaproponowała, by wszyscy obywatele UE już od chwili zatrzymania przez policję mieli zagwarantowane prawo do kontaktu z adwokatem.

Negocjacje trwały aż rok, bo w tej sprawie bardzo różnią się systemy prawne państw członkowskich. Ostatecznie ministrowie sprawiedliwości zgodzili się w piątek na kompromisowy tekst, który przygotowała prezydencja duńska.

Najistotniejsze w tekście było rozróżnienie między sytuacją osoby oskarżonej czy podejrzanej, która jest zatrzymana, i takiej, która również będąc oskarżona lub podejrzana, nie jest pozbawiona wolności. W pierwszym przypadku państwa powinny poczynić kroki, by zapewnić skuteczne skorzystanie z prawa do adwokata. Gdy osoba nie jest zatrzymana, państwa nie powinny przeszkadzać podejrzanemu w skorzystaniu z tego prawa.

Ponadto - jak mówiła Reding na konferencji - Włochy i Hiszpania zgodziły się, by nie tak silnie odchodzić od zasady poufności w kontaktach podejrzanego z adwokatem, jak chciały początkowo. Oba państwa uznały, że ten punkt nie powinien dalej blokować całego projektu.

_ - Dzisiaj przyszedł kluczowy moment, ponieważ poszliśmy krok dalej w tworzeniu ogólnoeuropejskiego obszaru sprawiedliwości, z korzyścią dla 500 tysięcy naszych obywateli _ - oświadczyła Reding.

Dyrektywa o dostępie do adwokata należy do tzw. mapy drogowej, którą Rada UE przyjęła w 2009 roku. Zakłada ona szereg propozycji prawnych dotyczących procedury w sprawach karnych. Chodzi o to, by ustalić wspólne minimalne standardy praw osób podejrzanych i oskarżonych. Do tej pory Rada UE (rządy) i PE przyjęły przepisy w sprawie tłumaczenia, prawa do informacji oraz korespondencji. Dyrektywa o prawie do informacji w postępowaniu śledczym została opublikowana w miniony czwartek w dzienniku urzędowym UE, co oznacza, że weszła w życie.

Porozumienie osiągnięte dziś, pozwala na rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim i ustalenie ostatecznego kształtu dyrektywy. Negocjacje prowadzić będzie Cypr, który od lipca przejmuje przewodnictwo w UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Mimo kryzysu chcą zwiększać wydatki Nie tylko dyscyplina budżetowa, ale i działania na rzecz wzrostu gospodarki są potrzebne do wyjścia UE z kryzysu - przekonywali szefowie grup politycznych w PE.
Obama wzywa Europę do walki z kryzysem Na gospodarkę USA negatywnie wpływa kryzys zadłużeniowy i nowa recesja w strefie euro.
Ten kraj bojkotuje przewodnictwo w Unii Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)