Notowania

iii rzesza
27.06.2012 16:28

Uczniowie w Niemczech. Tylko połowa z nich wie, że III Rzesza była dyktaturą

Tylko co drugi niemiecki uczeń nie ma wątpliwości, że III Rzesza była dyktaturą, a zaledwie co trzeci uważa, iż dyktaturą była też komunistyczna dawna NRD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

Tylko co drugi niemiecki uczeń nie ma wątpliwości, że III Rzesza była dyktaturą, a zaledwie co trzeci uważa, iż dyktaturą była też komunistyczna dawna NRD - wynika z opublikowanych dziś badań Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Na zlecenie rządu w Berlinie autorzy badań przepytali z historii Niemiec około 7 tysięcy uczniów dziewiątych i dziesiątych klas szkół w regionach Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej- Westfalii, Saksonii-Anhalt i Turyngii.

Badacze doszli do wniosku, że wielu uczniów ma kłopoty z rozróżnieniem między dyktaturą a systemem demokratycznym. Dlatego raport z badań zatytułowano sugestywnie: _ Późne zwycięstwo dyktatury? _.

Według wyników badań blisko co czwarty uczeń jest zdania, że narodowy socjalizm w III Rzeszy miał legitymację w drodze demokratycznych wyborów. Niespełna co trzeci uważa, że demokratyczne wybory legitymizowały komunistyczny reżim w dawnej NRD.

_ Jeszcze bardziej uderzające - by nie powiedzieć niepokojące - są wyniki badań odnoszące się do Republiki Federalnej Niemiec przed zjednoczeniem i po nim (...) Połowa pytanych uczniów uważa starą RFN (sprzed 1990 r. - PAP) za demokrację, a zjednoczone Niemcy uznawane są jednoznacznie za demokrację przez 60 proc. _ - piszą autorzy raportu.

Wyraźnie pozytywne wyobrażenie o systemie narodowosocjalistycznym ma 10 proc. uczniów, a co czwarty ma neutralny obraz nazistowskiej dyktatury. Dwie trzecie badanych uczniów negatywnie ocenia narodowy socjalizm.

Zaskakujący był dla autorów badań wniosek, że dzieci z rodzin imigrantów oceniają III Rzeszę znacznie lepiej niż ich rówieśnicy. _ Spośród młodych ludzi, których rodzice pochodzą z Bliskiego Wschodu, aż 17,8 proc. pozytywnie oceniło narodowy socjalizm _ - zauważają badacze.

Pozytywne zdanie o dawnej NRD ma co dziesiąty niemiecki uczeń, a więcej niż jedna czwarta ma do dawnego wschodnioniemieckiego reżimu stosunek neutralny. Negatywnie NRD oceniło 63 proc. badanych uczniów. W tym przypadku wpływ na oceny miało pochodzenie rodziców; dzieci osób ze wschodnich Niemiec mają nieco lepsze wyobrażenie o tamtym systemie (13 proc. pozytywnych ocen i 50 proc. negatywnych).

Badania pokazały, że względnie najwięcej niemieccy uczniowie wiedzą o historii w okresie narodowego socjalizmu, znacznie mniej zaś interesują się wydarzeniami w RFN przed i po 1990 r. oraz w NRD. Tylko 13,3 proc. udzieliło właściwej odpowiedzi na pytanie, z czym kojarzy im się pojęcie _ niemiecka jesień _ (okres walki z terrorem lewackiej Frakcji Czerwonej Armii w RFN w latach 70. XX w.), a 36 proc. wiedziało, że 17 czerwca 1953 r. doszło do krwawo stłumionego powstania robotniczego w d. NRD.

Według profesora Klausa Schroedera z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie odwiedzanie przez uczniów muzeów historycznych i miejsc pamięci w niewielkim stopniu pomaga pogłębić wiedzę historyczną, bo najczęściej takie wycieczki szkolne nie są odpowiednio przygotowane merytorycznie.

Zaniepokojenie wynikami badań wyraził niemiecki minister kultury Bernd Neumann. _ Każdą odpowiedzialną osobę powinno zaalarmować to, że większość badanych uczniów ma bardzo niewielką wiedzę historyczną _ - oświadczył.

Czytaj więcej o sytuacji w Niemczech w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m95233.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mein;kampf;z;naukowym;komentarzem;pierwsze;wydanie;od;wojny,96,0,1074016.html) Chcą wydać "Main Kampf". Z komentarzem Niemiecki land Bawaria zamierza opublikować w 2015 r. książkę Mein Kampf Adolfa Hitlera, opatrzoną naukowym komentarzem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/m149123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kershaw;o;charyzmatycznych;rzadach;ktore;przyniosly;niemcom;kleske,72,0,1058888.html) Te rządy przyniosły Niemcom klęskę. Kontrowersyjna książka Niemcy były zdolne i gotowe prowadzić walkę do samego destruktywnego końca - uważa Ian Kershaw, autor książki "Fuehrer. Walka do ostatniej kropli krwi".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m46850.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;grob;rudolfa;hessa;usuniety;prochy;trafia;do;morza,213,0,878549.html) Zniknął grób zastępcy Hitlera Szczątki zastępcy wodza III Rzeszy ekshumowano i po kremacji zostaną one wrzucone do morza.
Tagi: iii rzesza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz