Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczelnie w Polsce nie będą już oszukiwały studentów

0
Podziel się:

To ma zabezpieczyć studentów przed możliwością pobierania niepublikowanych wcześniej opłat.

Uczelnie w Polsce nie będą już oszukiwały studentów
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

To dobrze, że kandydaci na studia będą znali katalog opłat za studia i że pracą dyplomową może być np. utwór artystyczny. Ale nie wszystkie nasze propozycje uwzględniono - komentuje szef Parlamentu Studentów RP założenia do zmian prawa o szkolnictwie wyższym.

Wczoraj rząd przyjął przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego założenia do projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Po sprzeciwie, jaki środowisko studentów zgłosiło w drugiej połowie marca, resort nauki uwzględnił pewne propozycje Parlamentu Studentów RP (PSRP), jednak wielu postulatów nie uwzględniono - powiedział przewodniczący PSRP, Piotr Mueller.

W założeniach zmian ustawy zgodzono się na propozycję PSRP, aby wzorce umowy między uczelnią a studentem - w nich zawarty będzie wykaz opłat, jakie student ponosi w określonych przypadkach - były publikowane na stronach uczelni jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji na studia. _ To ma zabezpieczyć studentów przed możliwością pobierania niepublikowanych wcześniej opłat _ - skomentował Mueller.

Ministerstwo częściowo zrealizowało postulaty PSRP i rozszerzyło definicję pracy dyplomowej, która pojawić się ma w nowych przepisach. _ Sprzeciwialiśmy się, by wszędzie jednolicie narzucać ten sam styl pracy dyplomowej _ - zaznaczył Mueller. Wyjaśnił, że dzięki staraniom studentów, praca dyplomowa nie będzie musiała mieć charakteru pisemnego. _ I tak np. w przypadku studiów informatycznych to może być program komputerowy, a w przypadku studentów uczelni artystycznych za pracę dyplomową będzie można uznać wykonanie utworu, pewnego dzieła artystycznego _ - mówił rozmówca PAP. Zaznaczył jednak, że jego środowisko było przeciwne temu, by w przepisach zapisano, że na każdym kierunku trzeba było uwzględniać obowiązkowo pracę dyplomową. _ Bo np. na niektórych kierunkach - np. lekarskich - pracy dyplomowej nie ma. Zamiast tego jest egzamin z wiedzy ogólnej _ - tłumaczył.

Parlament Studentów RP uważa, że nie wszystkie rozwiązania przyjęte w założeniach do projektu nowelizacji są dobre. Kontrowersje wzbudza np. pomysł, aby stypendium rektora dla najlepszych studentów pierwszego roku przyznawane było na podstawie wyników egzaminów maturalnych. _ Mamy obawę, że niektóre uczelnie będą próbowały wykorzystać stypendium rektora do tego, by przyciągnąć studentów. Słabsze uczelnie będą podkreślały, że w nich jest łatwiej dostać stypendium rektora dla najlepszych studentów I roku _ - mówił Mueller.

Zaznaczył, że o ile na jednych uczelniach takie stypendia będą trafiały do osób, które uzyskają np. wyniki rzędu 80 proc., to na słabszych uczelniach - wystarczy znacznie mniejszy wynik. _ A w naszym przekonaniu te stypendia powinni otrzymywać najlepsi. Proponowaliśmy, by brać pod uwagę i promować osoby, które osiągały bardzo dobre rezultaty w ramach zmagań w olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach w liceum. To rozwiązanie może trudniejsze w realizacji, ale promuje najlepszych _ - powiedział Mueller.

PSRP zabiegał też o to, by najlepszym studentom, którzy uczą się na dwóch kierunkach studiów umożliwić przyznawanie stypendiów na obu tych kierunkach. _ Chcieliśmy też zmodyfikować przepisy dotyczące zwolnienia z opłaty za drugi kierunek studiów, bo teraz są one nieprecyzyjne _ - dodał Mueller. Te propozycje, jak mówił, nie znalazły się w założeniach nowelizacji.

Mueller skomentował też przyjętą w założeniach zmian ustawy propozycję podziału na uczelnie akademickie i zawodowe. _ Takie możliwości dawały teoretycznie Krajowe Ramy Kwalifikacji, które zostały wprowadzone nowelizacją w 2011 r. Uczelnie nie mają przeszkód, żeby tego typu programy tworzyć. I dzięki temu programy typowo praktyczne rzeczywiście powstają. Czy ustawa sprawi, że kierunków studiów praktycznych będzie więcej i czy one faktycznie będą praktyczne - trudno powiedzieć _ - przyznał.

Poza tym w ramach proponowanych przez resort nauki regulacji, osoby, które wiedzę i umiejętności zdobywały poza uczelnią - a więc np. podczas szkoleń czy praktyki zawodowej, efekty swojej edukacji będą mogły potwierdzić na uczelniach, dzięki temu nie będą musiały uczęszczać na studiach na wszystkie zajęcia. _ Ruch ze strony ministerstwa, jeśli chodzi o uznawanie kształcenia nieformalnego, jest moim zdaniem dobry. Ale obawiałbym się oporu ze strony uczelni - im wygodniej jest kształcić cały rok studiów, bo mają za to konkretne środki finansowe. To są na razie założenia, jesteśmy ciekawi, jak to będzie wyglądało w postaci gotowego projektu nowelizacji _ - powiedział Mueller.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski oficer zatrzymany przez Rosjan. Agent? Doradca ministra obrony przekazał, że zatrzymani oficerowie są znani Rosjanom. W 2008 r. przedostali się z terytorium Gruzji do Osetii Południowej w celu zebrania informacji o charakterze wojskowym.
Przełom w sprawie wiz dla Polaków do USA Reforma systemu imigracyjnego, który nie był gruntownie zmieniany od prawie trzech dekad, to jeden z priorytetów prezydenta Obamy.
Ta wizyta pozwoli wykorzystać potencjał Polski Czeski prezydent odwiedzi Warszawę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)