Notowania

likwidacja wsi
21.12.2011 09:40

Uchylenie immunitetu Macierewicza. Seremet: Ewentualna decyzja w styczniu

Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że do końca grudnia będzie gotowa analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że do końca grudnia będzie gotowa analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza. *

Warszawska prokuratura apelacyjna wystąpiła o uchylenie immunitetu Macierewicza, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. Prokuratura Generalna bada wniosek.

Seremet podkreślił w RMF FM, że decyzja, czy złoży wniosek o uchylenie immunitetu Macierewicza, czy też odeśle wniosek do uzupełnienia, _ będzie zależeć od treści analizy, która jest obecnie wykonywana w Prokuraturze Generalnej, od tego, jak przedstawi się materiał dowodowy w tej sprawie _.

_ - Ja zakreśliłem czas wykonania tej analizy do końca grudnia. Z początkiem stycznia muszę podjąć decyzję _ - wyjaśnił. Dodał, że trzeba się spieszyć w zakresie jednego z wątków, ponieważ jest on zagrożony przedawnieniem i jeżeli immunitet nie zostanie uchylony do lutego, wówczas ten wątek może ulec przedawnieniu.

Czytaj w Money.pl:

Seremet powiedział, że według opisu prokuratora prowadzącego postępowanie zarzuty wobec Macierewicza dotyczą poświadczenia nieprawdy w odpowiednich dokumentach, a także ujawnienia tajemnicy. Dodał, że jak dotąd Macierewicz jest jedyną osobą, która może usłyszeć zarzuty w tej sprawie.

Prokurator generalny był pytany także o śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zapowiedział, że na 11 stycznia planuje wizytę w Moskwie i spotkanie z prokuratorem generalnym Rosji. _ - To wizyta związana z 290-leciem funkcjonowania prokuratury rosyjskiej i przy tej okazji będę podejmował rozmowy na temat przebiegu śledztwa smoleńskiego _ - wyjaśnił.

Seremet ocenił, że oba śledztwa w tej sprawie _ są bliżej ukończenia niż dalej _. Perspektywę ich trwania określił na _ mniej więcej rok _. Wyjaśnił, że śledztwa wstrzymuje _ kwestia pewnych materiałów z Rosji _.

_ - Nie sądzę, aby ta wizyta była przełomowa w kwestii wraku. Do tej pory wielokrotnie o to się zwracałem i wielokrotnie otrzymałem odpowiedź, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu postępowania rosyjskiego _ - dodał.

Prokurator pytany o to, czy funkcjonariusze BOR dopełnili swoich obowiązków podczas organizacji wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku, odparł, że _ dziś jest przekonanie, że funkcjonariusze mogli w określonych sytuacjach postąpić lepiej niż postąpili, a postąpili gorzej niż powinno się było postąpić w sytuacji wszystkich wizyt tego rodzaju _.

Pytany, czy śledztwo cywilne w tej sprawie zbliża się do postawienia zarzutów, poinformował, że _ to jest również uzależnione od materiałów z Rosji _. _ - Wszystkie czynności, które powinny były być wykonane, jeżeli chodzi o możliwości i dostęp do źródeł dowodowych na terenie Polski, zostały już spełnione, zatem można powiedzieć, że jeżeli materiały z Rosji dotyczące przede wszystkim pewnych standardów organizacji takiej wizyty spłyną, wówczas prokurator będzie miał możliwość podjęcia decyzji końcowej _ - wyjaśnił. Nie wykluczył, że w śledztwie cywilnym również będą postawione zarzuty.

Powołane w 1991 r. WSI przestały istnieć 30 września 2006. Wśród zarzucanych im nieprawidłowości były brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią, dzika lustracja b. wiceszefa ABW. Nieprawidłowości te opisano w ujawnionym w lutym 2007 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie z weryfikacji WSI, sygnowanym przez Macierewicza. Na podstawie raportu wszczęto kilka - później umorzonych - śledztw w sprawie przestępstw WSI. Do sądów wpłynęło niemal 30 pozwów w sprawie raportu: MON przeprosiło już kilkanaście osób. Według MON łączna szacunkowa kwota kosztów resortu wyniesie około 0,5 mln zł.

O sprawie Macierewicza czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chca;uchylenia;immunitetu;macierewicza;za;raport;wsi,12,0,993804.html) "Każdy myślący poseł powinien głosować za" Były szef MON przyznał, że WSI popełniły wiele błędów i ich rozwiązanie było słuszne, jednak opublikowanie raportu zaszkodziło żołnierzom w Afganistanie i Iraku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;chce;uchylenia;immunitetu;macierewiczowi,165,0,992933.html) Chcą uchylić immunitet Macierewiczowi. Za WSI Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła PiS za publikację raportu z weryfikacji WSI.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/macierewicz;musi;przeprosic;szefa;abw,207,0,979407.html) Sąd zmienił zdanie. Macierewicz przeprosi? Polityk zapowiedział kasację do Sądu Najwyższego, ale nie ma to wpływu na nakaz przeprosin.
Tagi: likwidacja wsi, antoni macierewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz