Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uchodźcy z Syrii. Szef MSW Bułgarii ostrzega

0
Podziel się:

Nasilająca się fala uchodźców z Syrii tworzy w Bułgarii nadzwyczajną sytuację. Ich liczba już przekroczyła możliwości istniejących ośrodków dla uchodźców.

Uchodźcy z Syrii. Szef MSW Bułgarii ostrzega
(AP/Fotolink/East News)

Nasilająca się fala uchodźców z Syrii tworzy w Bułgarii nadzwyczajną sytuację. Ich liczba już przekroczyła możliwości istniejących ośrodków dla uchodźców - ostrzegł w parlamencie wicepremier i szef MSW Cwetlin Jowczew.

Według ostatnich danych w Bułgarii jest ponad 5 800 uchodźców z Bliskiego Wschodu, przeważnie Syryjczyków. Do końca roku należy spodziewać się podwojenia tej liczby - zapowiedział szef MSW.

_ - Analizy wskazują, że utrzymanie się obecnych tendencji stworzy poważne problemy w kraju _ - dodał Jowczew, podkreślając, że chodzi przede wszystkim o brak miejsc w ośrodkach, niedobór środków finansowych na ich utrzymanie, a także leków czy personelu pomocniczego, w tym tłumaczy.

Ośrodki są przeludnione, w następnym tygodniu ma być otwarty nowy dla 1 500 osób. Fakt, że wśród uchodźców jest sporo rodzin, które chcą zamieszkać razem, powoduje dodatkowe trudności - wyjaśnił Jowczew. Niebezpieczeństwo epidemii zmusiło bułgarskie władze do wprowadzenia obowiązkowego szczepienia na odrę.

Jowczew podkreślił, że nie należy ignorować zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, gdyż z falą wygnanych przez wojnę w Syrii ludzi do Bułgarii mogą trafić potencjalni terroryści. Liczba zatrzymanych uchodźców podejrzanych o takie kontakty nie przewyższa jednak dziesięciu - wyjaśnił.

Wicepremier poinformował, że Bułgaria zwróciła się do Komisji Europejskiej nie tylko o pomoc finansową i materialną, lecz także o uruchomienie mechanizmów pozwalających na kierowanie części uchodźców do innych państw unijnych.

Na remonty pomieszczeń dostosowywanych na ośrodki dla uchodźców i na ich utrzymanie Bułgaria we wrześniu przeznaczyła z budżetu 30 mln lewów (15 mln euro).

Jednocześnie wicepremier poinformował, że zdymisjonowano dyrektora Państwowej Agencji ds. Uchodźców i w środę mianowano nowego szefa tej instytucji. Jako przyczyny zwolnienia podał: zwłokę w regulowaniu statusu uchodźców, słabą organizację w obozach tymczasowych oraz niezadowalającą współpracę z europejskimi organizacjami, które mogą pomóc w załagodzeniu problemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramat uchodźców z Syrii. UE pomoże? Co dobę przez zieloną granicę z Turcją do Bułgarii przybywa od 50 do 100 uchodźców, z czego połowę stanowią Syryjczycy. Przybysze umieszczani są w dwóch ośrodkach. Panujące tam warunki są bardzo trudne.
Podali kolejne szokujące dane na temat Syrii Granice Syrii przekracza każdego dnia przeciętnie około 5 tys. jej obywateli. Dobytek wielu z tych ludzi to często niewiele więcej niż ubrania, które mają na sobie.
Niemcy nie chcą uchodźców z Syrii i Egiptu Antyimigranckie nastroje podsyca prawica, próbując zbić na tym polityczny kapitał.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)