Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uchodźccy w Europie. Tyle Niemcy przeznaczą z budżetu

0
Podziel się:

Berlinie dyskutowano nad możliwością wsparcia krajów, które udzieliły schronienia milionom syryjskich uciekinierów.

Uchodźccy w Europie. Tyle Niemcy przeznaczą z budżetu
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Rząd Niemiec przeznaczy 500 mln euro na pomoc dla uchodźców z Syrii - poinformował dziś szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. W Berlinie dyskutowano nad możliwością wsparcia krajów, które udzieliły schronienia milionom syryjskich uciekinierów.

Steinmeier powiedział, że obiecane fundusze na pomoc humanitarną oraz projekty służące rozwojowi będą do dyspozycji tych krajów w ciągu najbliższych trzech lat.

_ - Nie możemy dopuścić do tego, by ktokolwiek umarł z głodu czy zimna. Jeżeli nie będziemy w stanie zapobiec temu, to będzie można mówić o politycznej katastrofie _ - powiedział niemiecki minister współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Mueller.

Na zakończenie konferencji w Berlinie uczestnicy przyjęli deklarację, w której wyrazili solidarność z uciekinierami oraz krajami udzielającymi im gościny - Libanem, Jordanią, Turcją, Irakiem i Egiptem. Obiecali im pomoc.

Otwierając konferencję Steinmeier zaznaczył, że przedmiotem szczególnej troski wspólnoty międzynarodowej jest problem stabilności w Libanie, dla którego wielka liczba uchodźców stanowi poważny problem.

Minister przypomniał, że na terenie 4-milionowego Libanu mieszka 1,5 mln uchodźców z Syrii, którzy korzystają z libańskiego systemu opieki zdrowotnej, szkolnictwa czy zaopatrzenia w wodę. To _ materiał wybuchowy _, który może zagrozić społecznym strukturom kraju - ostrzegł szef niemieckiej dyplomacji. Premier Libanu Tammam Salam podkreślił, że sytuacja w jego kraju stale się pogarsza.

Telewizja publiczna ARD określiła apele polityków z Bliskiego Wschodu mianem _ krzyku o pomoc _. Napięcia wywołane przez napływ uciekinierów mogą zdaniem ARD prowadzić do społecznego wybuchu. Ze względu na brak środków finansowych organizacje humanitarne zapowiedziały zmniejszenie racji żywnościowych dla osób przebywających w obozach dla uchodźców.

Mueller zaapelował wcześniej do Unii Europejskiej o wyasygnowanie 1 mld euro na pomoc dla uchodźców, aby pomóc im przetrwać zimę. _ - Mamy do czynienia z katastrofą stulecia _ - powiedział polityk bawarskiej CSU. Jak podkreślił, _ pieniądze są, trzeba jedynie zmienić priorytety _. O solidarność z uciekinierami apelowała też kanclerz Angela Merkel.

Szacuje się, że około 3 mln Syryjczyków uciekło z kraju ogarniętego wojną domową do państw sąsiednich. UNICEF zwraca uwagę na szczególnie tragiczny los syryjskich dzieci. Z opublikowanych w poniedziałek danych wynika, że od wybuchu walk śmierć poniosło 8 tys. dzieci. W wyniku działań wojennych ucierpiało 6 mln nieletnich, 1,5 mln uciekło do krajów sąsiednich.

W Niemczech o azyl polityczny wystąpiło 70 tys. Syryjczyków - więcej, niż w jakimkolwiek innym kraju UE. Berlin domaga się _ bardziej sprawiedliwego _ rozdziału uchodźców.

W konferencji w Berlinie uczestniczyli przedstawiciele blisko 40 państw i organizacji międzynarodowych. Oprócz polityków niemieckich do stolicy Niemiec przyjechali m.in.: premier Libanu Tammam Salam, szef MSZ Jordanii Nasir Dżudeh, przedstawiciele Egiptu, Iraku, Turcji, krajów UE, USA, Chin, Japonii i Rosji. Obecny był też wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Czytaj więcej w Money.pl
Strażnicy znęcali się nad azylantami? Pracownicy prywatnej agencji ochrony mieli znęcać się na uchodźcami w ośrodku dla azylantów w Burbach w Nadrenii Północnej- Westfalii.
Niemcy wysyłają marynarkę wojenną Syryjska broń chemiczna ma zostać zneutralizowana na pływającym po Morzu Śródziemnym okręcie marynarki wojennej USA Cape Ray.
Niemcy wyślą wojsko do Afryki? Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Niemcy do większej aktywności na arenie międzynarodowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)