Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubój rytualny w Polsce. Sprawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny

0
Podziel się:

Z jednej strony mniejszości mają prawo do realizowania swoich potrzeb, a z drugiej przepisy chronią zwierzęta.

Ubój rytualny w Polsce. Sprawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny
(SIPA/East News)

Spór o ubój rytualny powinien rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny. Tak po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami judaizmu i islamu mówił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Aktualizacja 18:23

Minister administracji i cyfryzacji spotkał się z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotrem Kadlcikiem oraz z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem.

Boni tłumaczył, że według Rządowego Centrum Legislacyjnego, nastąpiła kolizja w prawie polskim, które z jednej strony daje mniejszościom prawo do realizowania swoich potrzeb, a z drugiej chroni zwierzęta.

Minister Boni dodał, że podczas spotkania z przedstawicielami judaizmu i islamu prosił ich aby wystąpili do Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienie kwestii uboju rytualnego. Minister Boni poinformował, że z przedstawicielami judaizmu i islamu spotka się po raz kolejny - za tydzień.

- _ Musimy zapoznać się z opinią. Na razie zrobiliśmy to dość pobieżnie. Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby nasze prawa do funkcjonowania zgodnie z naszą religią mogły być w Polsce dalej respektowane. Muszę powiedzieć, że jest to dla nas bardzo przykry dzień. Nie ulega wątpliwości, że będziemy składali wniosek do Trybunału _ - powiedział Kadlcik.

- _ Opinia w sposób bezpośredni nie zakazuje nam uboju jako praktyki religijnej. Furtką, wyjściem jest Trybunał Konstytucyjny. Rozważamy cały czas (wniosek do TK), jest to przygotowywane, natomiast w którym momencie zostanie złożone, będzie zależało od dalszych spotkań i decyzji. Mam nadzieję, że sprawy zostaną pomyślnie rozwiązane _ - podkreślił Miśkiewicz.

Schudrich zaznaczył z kolei, że _ ma nadzieję na mądre rozwiązanie _. - _ To jest bardzo drażliwy moment. To w jakiś sposób najbardziej trudny moment polski i żydowski w ostatnich 24 latach _ - ocenił.

Boni był pytany przez dziennikarzy, czy ubój rytualny będzie do czasu decyzji TK nielegalny i podlegał zgodnie z prawem karze. - _ Uważam, że do czasu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wszyscy powinni zachowywać się wstrzemięźliwie, zarazem mieć w pamięci podstawowe uprawnienia, jakie wspólnotom religijnym daje polska konstytucja _ - powiedział. - _ Nikt nie będzie łamał prawa, naginał prawa. Myślę, że jest wiele możliwości, które mogą ułatwić dostęp do mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w przejściowym okresie _ - podkreślił szef MAC.

Dziennikarzy interesowało też, jak w praktyce, do czasu orzeczenia TK, wspólnoty będą zaopatrywać się w mięso. - _ Myślę, że każda ze wspólnot znajdzie swój własny sposób _ - powiedział Boni. _ Każda ze wspólnot będzie musiała podjąć decyzję, w jaki sposób się zachować w tej sytuacji. Będziemy musieli w jakiś sposób zapewnić dostęp do mięsa _ - podkreślił Kadlcik. - _ Na pewno nie zrobimy niczego, co doprowadziłoby do złamania prawa _ - zapewnił.

Boni zapowiedział następne spotkania z przedstawicielami wspólnot. Kolejne ma odbyć się w przyszłym tygodniu. - _ Sprawa jest trudna i wymaga współpracy _ - ocenił. Dodał, że jest gotów przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu wyjaśnienia ws. gwarancji swobód religijnych w Polsce.

W zeszłym tygodniu Boni mówił PAP, że w tej chwili w polskim prawie istnieje kolizja między zapisami obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt zakazującej uboju rytualnego, a ustawą o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP, która stanowi, że _ w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny _. Minister dodał, że - zdaniem części prawników, w przypadku takiej kolizji, _ trzeba, z konstytucyjnych powodów, uszanować prawa jednostki i prawa mniejszości religijnej _.

Ubój rytualny jest w Polsce zakazany na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Rząd próbował niedawno znieść zakaz, ale Sejm nie wyraził na to zgody odrzucając projekt ustawy przygotowany przez resort rolnictwa. Mniejszości wyznaniowe powołują się z kolei na ustawę o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP, która na ubój rytualny zezwala.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m277115.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uboj;rytualny;w;polsce;szansa;na;zlagodzenie;sporu,189,0,1348285.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Załagodzą spór w sprawie uboju rytualnego? Izraelskie MSZ zaapelowało do Polski o konkretne kroki, a ambasadorowie obu krajów byli wzywani na rozmowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m263320.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rabini;w;unii;walczyc;beda;o;uboj;rytualny,125,0,1348733.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rabini w Unii walczyć będą o ubój rytualny Zapowiedzieli list do szefów KE i PE ws. wzmocnienia przepisów UE w tym zakresie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m211014.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uboj;rytualny;w;polsce;profesorowie;i;artysci;apeluja;o;zakaz,231,0,1343207.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Męczarnie, przerażające zło _. Jest protest Podpisani pod apelem wskazują, że okrucieństwo w rzeźniach jest skrajną formą przemocy, która nie tylko powoduje ogrom cierpienia, ale także wysokie koszty społeczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)