Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubój rytualny w polsce
19.06.2013 23:39

Ubój rytualny w Polsce. Co dalej?

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub Palikota zgłosił w Sejmie wniosek o odrzucenie projektu noweli ustawy w sprawie uboju rytualnego. Poprawkę zobowiązującą do uzyskania pozwolenia na ubój zgodny z wymogami religijnymi zaproponowała z kolei Platforma Obywatelska.

Klub PiS oraz Klub Palikota zapowiedziały, że nie poprą rządowego projektu dopuszczającego ubój bez ogłuszania na cele religijne. Natomiast głosować za nim będą kluby: PSL, PO i Solidarna Polska. Posłowie SLD nie ujawnili, jak będą głosować. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że nie będzie dyscypliny i każdy z posłów tego klubu będzie mógł głosować zgodnie z sumieniem. Głosowanie w piątek.

W imieniu sejmowej komisji rolnictwa poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski rekomendował przyjęcie rządowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt, choć - jak mówił - odbyła się na ten temat burzliwa dyskusja i nie wszyscy posłowie ją poparli. Wyjaśnił, że zmiana przepisów jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje od początku 2013 r.

Wcześniej nad projektem pracowała podkomisja, która przygotowała poprawki. Wprowadzają one obowiązek zgłoszenia tzw. uboju rytualnego powiatowemu lekarzowi weterynarii trzy dni przed ubojem oraz zobowiązywały ubojnie do prowadzenie ewidencji takich ubojów. Wprowadzono też karę pozbawienia wolności do 2 lat w przypadku niedopełnienia tego obowiązku.

Rządowy projekt ustawy dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne. Ustawa ma uwzględniać unijne przepisy dopuszczające ubój zwierząt dla celów religijnych, ale jednocześnie wprowadzać pewne restrykcje dotyczące ochrony zwierząt podczas uboju. Chodzi o wprowadzenie zakazu stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w ten sposób, by z klatki wystawała tylko głowa. Zwierzę obracano głową w dół, a upoważniony przez związek religijny rzeźnik podrzynał mu gardło.

Legalizacji uboju rytualnego sprzeciwiają się organizacje ochrony praw zwierząt, które argumentują, że zabijanie zwierzęcia bez ogłuszania jest niehumanitarne, ponieważ powoduje niepotrzebne cierpienie. Organizacje te zapowiedziały, że będą protestować przed Sejmem przeciwko planom uchwalania nowych przepisów dotyczących uboju zwierząt.

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Czytaj więcej w Money.pl
Dofinansują mieszkania dla młodych? Zobacz czym jeszcze zajmie się Sejm w tym tygodniu.
Dłuższe urlopy rodzicielskie? To już pewne Posłowie przyjęli poprawkę zgodnie z którą urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko piątego roku życia.
Pakt fiskalny przeszedł. Czas na debatę nad euro - _ Dziś wiemy, że strefa euro wyszła z kryzysu i w przyszłości będzie to miejsce stabilności finansowej i gospodarczej _ - mówi poseł Kwiatkowski.
Tagi: ubój rytualny w polsce, ubój rytualny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz