Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenia zdrowotne będą tam już tylko państwowe

0
Podziel się:

Według niego prywatni ubezpieczyciele wygospodarowali w latach 2006-2011 łączny zysk 550 mln euro.

Ubezpieczenia zdrowotne będą tam już tylko państwowe
(ec.europa.eu)

Rząd Słowacji uchwalił dziś zamiar utworzenia jednolitego i wyłącznie państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, co obejmie również nacjonalizację obu działających w tej sferze prywatnych spółek, nawet bez zgody ich akcjonariuszy.

Tworzenie nowego systemu ma zostać zrealizowane do stycznia przyszłego roku._ _

_ - Chcemy na Słowacji jednego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych, jeśli nie osiągniemy porozumienia z właścicielami dwóch towarzystw prywatnych, użyjemy legalnego i zgodnego z konstytucją sposobu, który nazywa się wywłaszczeniem _ - powiedział premier Robert Fico (na zdj.).

Według niego prywatni ubezpieczyciele wygospodarowali w latach 2006-2011 łączny zysk 550 mln euro, a dalsze 350 mln euro otrzymali ze środków publicznych, ale do poprawy jakości świadczeń medycznych nie doszło.

_ Rząd, którym kieruję, odrzuca taki układ, że prywatni ubezpieczyciele zdrowotni ciągną zyski z pobierania państwowych pieniędzy, a potem wykorzystują te zyski do urzeczywistniania swych pomysłów na luksusowe życie. Sądzimy, że będzie to (wprowadzenie jednolitego systemu) bardziej efektywne, gdyż pieniądze przestaną płynąć do prywatnych kieszeni właścicieli prywatnych zakładów ubezpieczeń _ - zaznaczył Fico.

Służbę zdrowia w liczącej 5,4 mln mieszkańców Słowacji finansują obok państwowego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych (VSZP) dwaj ubezpieczyciele prywatni - kontrolowana przez czesko-słowacką grupę kapitałową Penta Investments spółka Dovera (Zaufanie) oraz towarzystwo Union, należące do holenderskiego holdingu Achmea. Ich polisy ma łącznie około 1,8 mln osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze Słowacji oburzone. Co się stało? Przewodniczący słowackiego parlamentu i szef MSZ ostro zareagowali w środę na niezapowiedziane posiedzenie węgierskiej komisji parlamentarnej w słowackim Komarnie. Komisja uznała, że półmilionowa mniejszość węgierska jest dyskryminowana.
Wielki zwrot w polityce sąsiada Polski Różne poglądy na temat unijnego paktu fiskalnego nie mogą dzielić Czech i Słowacji - uznał w czasie wizyty w Pradze słowacki premier Robert Fico.
Stan wyjatkowy na Słowacji. Chcą pomocy Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na prośbę Słowacji, skierowało pismo do dyrektorów szpitali, by podjęli oni działania umożliwiające Słowakom dostęp do świadczeń w polskich lecznicach.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)