Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tymoszenko
21.11.2011 13:11

Tymoszenko w areszcie. Co z jej zdrowiem?

- Stan zdrowia Julii Tymoszenko jest bardzo ciężki - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Nina Karpaczowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

Stan zdrowia skazanej na 7 lat więzienia i przetrzymywanej od sierpnia w areszcie byłej premier Julii Tymoszenko jest bardzo ciężki - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Nina Karpaczowa.

Według jej relacji, Tymoszenko nie wstaje z łóżka i potrzebuje leczenia poza aresztem.

W rozmowie ze stacją telewizyjną _ 5. Kanał _ Karpaczowa poinformowała, że widziała się z byłą premier w niedzielę wieczorem, gdy bez wcześniejszej zapowiedzi złożyła wizytę w kijowskim areszcie śledczym, gdzie więziona jest Tymoszenko.

_ - Stan Tymoszenko jest bardzo ciężki. Gdy ze mną rozmawiała, nie mogła podnieść się z łóżka. Ona potrzebuje badań i leczenia poza aresztem. Uważam ponadto za absolutnie niedopuszczalne prowadzenie działań śledczych w celi aresztu. Jest to jedyny taki przypadek w historii niepodległej Ukrainy _ - oświadczyła Karpaczowa.

Przed weekendem jeden z najbliższych współpracowników Tymoszenko, były wicepremier Ołeksandr Turczynow oznajmił, że stan jej zdrowia jest tak poważny, iż jej życiu grozi niebezpieczeństwo.

Była premier ze względu na problemy z kręgosłupem od ponad dwóch tygodni nie może się samodzielnie poruszać, a w ostatnim czasie na jej ciele ponownie pojawiły się dziwne sińce. _ - Niektóre z nich mają 15 centymetrów średnicy _ - oświadczył Turczynow.

18 listopada adwokat Tymoszenko, Serhij Własenko, który jako jeden z nielicznych może odwiedzać byłą premier w areszcie, przekazał, że opozycjonistka od dwóch tygodni bezskutecznie prosi kierownictwo aresztu o widzenie z własnym lekarzem. Obrońca poinformował, że w tym samym czasie lekarze zatrudnieni w areszcie pozwalają śledczym na trwające po 4-5 godzin przesłuchania w sprawie zarzutów o przestępstwa podatkowe.

11 października Tymoszenko otrzymała wyrok 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Po ogłoszeniu wyroku władze powróciły do dwóch śledztw, które toczyły się przeciwko byłej premier wcześniej. Dotyczą one przestępstw, które Tymoszenko miała popełnić w latach 1990., gdy kierowała firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU).

11 listopada do oskarżeń pod adresem Tymoszenko przyłączył się urząd skarbowy. Była premier usłyszała zarzuty ukrywania dochodów z obrotów dewizowych w wysokości ponad 165 milionów dolarów, kradzieży środków budżetowych i uchylania się od spłaty 47 milionów hrywien (około 18,8 mln zł) podatków.

Sprawa Tymoszenko komplikuje stosunki między Ukrainą a Unią Europejską, z którą Kijów negocjuje obecnie umowę stowarzyszeniową. Zdaniem Brukseli, wyrok na Tymoszenko był motywowany politycznie i świadczy o wybiórczym stosowaniu prawa na Ukrainie. Tymoszenko była główną rywalką prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej o sprawie Julii Tymoszenko
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;skazana;co;zrobi;janukowycz,225,0,966113.html) Dwa scenariusze dla Tymoszenko. Realne? Prezydent Janukowycz liczy na to, że problem z byłą premier może rozwiązać się sam.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t128281.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialy;dom;krytykuje;skazanie;julii;tymoszenko,249,0,934393.html) Biały Dom jest tym wyrokiem rozczarowany Waszyngton nazwał sprawę _ politycznie umotywowaną _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t160897.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bruksela;grozi;ukrainie;za;wyrok;na;tymoszenko,7,0,934151.html) Bruksela grozi Ukrainie. "To polityczny wyrok" _ Będzie to miało konsekwencje dla zawarcia negocjacji umowy stowarzyszeniowej_ . _ _
Tagi: tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz