Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tymoszenko
08.05.2012 18:45

Tymoszenko ma jutro przerwać głodówkę

Jest już tak źle? Zgodziła się na przewiezienie do szpitala, pod jednym warunkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LaPresse/Photoshot/REPORTER)

*Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko ma przerwać jutro strajk głodowy, który prowadzi w więzieniu w proteście przeciwko zastosowaniu wobec niej siły - poinformowała dziś jej córka Jewhenija. *

Niemiecki lekarz Lutz Harms, który przyjechał na Ukrainę, by zająć się Tymoszenko, ma - jak powiedziała córka opozycjonistki - _ pomóc mamie, począwszy od środy, w zakończeniu głodówki _. Procedura ta może zająć do dwóch tygodni, po czym może się rozpocząć leczenie schorzeń kręgosłupa Julii Tymoszenko - wyjaśniła Jewhenija.

Według niej była premier zgodzi się na przewiezienie jej w środę do szpitala w Charkowie, jeśli będzie ją leczył Harms. Tymoszenko, która w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat pozbawienia wolności, cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa.

_ Dziś doktor Harms zbadał mamę i przekazał jej orzeczenie niemieckich lekarzy, którzy są zdania, że leczenie należy zacząć niezwłocznie, gdyż w przeciwnym razie (chorej) grozi inwalidztwo _.

Córka opozycjonistki podkreśliła, że matka zgodziła się na przewiezienie do szpitala tylko dlatego, że doktor Harms ma być cały czas przy niej obecny.

W nocy z 20 na 21 kwietnia Julię Tymoszenko przymusowo przewieziono na krótko z więzienia do szpitala w Charkowie. Opozycjonistka odmówiła dobrowolnego przejazdu, ponieważ nie ufa ukraińskim lekarzom. Podczas transportu zastosowano wobec niej siłę, o czym mają świadczyć sińce na ciele. Od tego czasu opozycjonistka prowadzi strajk głodowy.

W związku z sytuacją wokół Tymoszenko kilku prezydentów państw europejskich, w tym Niemiec, Włoch, Austrii, Słowenii i Czech, zapowiedziało, że nie weźmie udziału w szczycie Europy Środkowej w Jałcie 11-12 maja. Z powodu groźby bojkotu spotkania MSZ Ukrainy poinformował we wtorek o przełożeniu szczytu na nieokreślony termin.

Traktowanie Tymoszenko przez władze ukraińskie spowodowało też odwołanie przyjazdu komisarzy UE na imprezy związane z ukraińską częścią piłkarskich mistrzostw Europy.

51-letnia Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat pobytu w kolonii karnej za nadużycia, jakich miała się dopuścić, gdy stojąc w 2009 roku na czele rządu podpisała umowy gazowe z Rosją. Tymoszenko była w 2010 roku główną rywalką Wiktora Janukowycza w walce o urząd prezydenta państwa. Według niej Janukowycz chce wyeliminować ją z życia politycznego. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą startować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie.

Czytaj więcej o sytuacji Tymoszenko w Money.pl
Jest decyzja. Wtedy przesłuchają Tymoszenko Ukraina-Tymoszenko-przesłuchania
Chcą zgładzić Tymoszenko? "Są dowody" Wiceprzewodniczący Bloku Julii Tymoszenko, Serhij Sobolew oświadczył z trybuny Rady Najwyższej w Kijowie, że władze chcą zgładzić Tymoszenko.
Uwięziona premier nie chce nosić drelichu Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko łamie regulamin zakładu karnego, w którym odsiaduje wyrok.
Tagi: tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz