Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymczasowe aresztowanie nadużywane w Polsce

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że tymczasowe aresztowanie jest zbyt często stosowanym środkiem zapobiegawczym.

Tymczasowe aresztowanie nadużywane w Polsce

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że tymczasowe aresztowanie jest zbyt często stosowanym środkiem zapobiegawczym.

W tej chwili liczba tymczasowo aresztowanych przekracza 14 tysięcy osób. W ubiegłym roku sądy wydały ponad 34 tys. nakazów tymczasowego aresztowania.

Janusz Kochanowski zwrócił uwagę na to, że przeludnienie aresztów śledczych powoduje złe warunki bytowe, na co skarżą się tymczasowo aresztowani w pismach skierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kochanowski: Przeludnienie w więzieniach ma fatalne skutki. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zasad zatrzymywania osób tymczasowo aresztowanych na podstawie zarządzenia prokuratora.

Zdaniem sędziego Marka Celeja z Krajowej Rady Sądownictwa, zbyt pochopnie decyduje się o tymczasowym aresztowaniu.

W opinii sędziego Celeja, jeśli ktoś kto popełnia występek, a ma stałe miejsce zamieszkania w kraju oraz stałą pracę i rodzinę, w jego przypadku niecelowe jest występowanie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Celej: Jest wiele innych środków, które można zastosować zamiast aresztowania.Sędzia Celej uważa, że wystarczy w takiej sytuacji poręczenie majątkowe, zakaz opuszczenia kraju i zatrzymanie paszportu. Jego zdaniem są to dolegliwe środki zapobiegawcze.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy wyeliminować możliwość aresztowania kobiet od 28 tygodnia ciąży. W przypadku kobiet w ciąży Rzecznik sugeruje stosowanie innych środków zapobiegawczych.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)