Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.05.2007 15:08

Tymczasowe aresztowanie nadużywane w Polsce

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że tymczasowe aresztowanie jest zbyt często stosowanym środkiem zapobiegawczym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że tymczasowe aresztowanie jest zbyt często stosowanym środkiem zapobiegawczym.

W tej chwili liczba tymczasowo aresztowanych przekracza 14 tysięcy osób. W ubiegłym roku sądy wydały ponad 34 tys. nakazów tymczasowego aresztowania.

Janusz Kochanowski zwrócił uwagę na to, że przeludnienie aresztów śledczych powoduje złe warunki bytowe, na co skarżą się tymczasowo aresztowani w pismach skierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kochanowski: Przeludnienie w więzieniach ma fatalne skutki. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zasad zatrzymywania osób tymczasowo aresztowanych na podstawie zarządzenia prokuratora.

Zdaniem sędziego Marka Celeja z Krajowej Rady Sądownictwa, zbyt pochopnie decyduje się o tymczasowym aresztowaniu.

W opinii sędziego Celeja, jeśli ktoś kto popełnia występek, a ma stałe miejsce zamieszkania w kraju oraz stałą pracę i rodzinę, w jego przypadku niecelowe jest występowanie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Celej: Jest wiele innych środków, które można zastosować zamiast aresztowania.Sędzia Celej uważa, że wystarczy w takiej sytuacji poręczenie majątkowe, zakaz opuszczenia kraju i zatrzymanie paszportu. Jego zdaniem są to dolegliwe środki zapobiegawcze.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy wyeliminować możliwość aresztowania kobiet od 28 tygodnia ciąży. W przypadku kobiet w ciąży Rzecznik sugeruje stosowanie innych środków zapobiegawczych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wiadomości, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz