Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
05.08.2010 07:39

Tylko PO chce przyjęcia noweli ustawy o CBA

PiS i PSL uzależniło poparcie rządowego projektu od przyjęcia ich poprawek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Projekt nowelizacji ustawy jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r., który zakwestionował niektóre zapisy ustawy, m.in. o gromadzeniu przez Biuro tzw. danych wrażliwych.

PiS i PSL uzależniło poparcie rządowego projektu od tego czy wcześniej zostaną przyjęte poprawki zgłoszone przez posłów z tych ugrupowań. Przedstawiciele Lewicy, która od początku krytykuje powołanie CBA, zapowiedzieli, że wstrzymają się od głosu.

W czerwcu 2009 r. TK, na wniosek Lewicy,zakwestionował część zapisów ustawy o CBA. Orzekł m.in., że definicja korupcji jest zbyt szeroka i nie odróżnia zachowań korupcyjnych od przyjmowania nienależnych korzyści, które np. nie wiążą się z wykonywaniem funkcji publicznej.

TK zakwestionował też zapisyo gromadzeniu przez Biuro danych wrażliwych. Trybunał odroczył uchylenie zakwestionowanych przepisów na rok. Wyrok ten wszedł w życie 3 lipca. Do tego czasu Sejm miał zmienić ustawę, ale tak się nie stało.

Rządowy projekt zakładał m.in. rezygnację z definicji korupcji oraz powołanie w CBA pełnomocnika, który odpowiadałby za kontrolę gromadzonych w Biurze tzw. danych wrażliwych. Czyli m.in. o przynależności partyjnej, pochodzeniu rasowym i etnicznym, stanie zdrowia, życiu seksualnym, karalności.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych, rozpatrująca poprawki do projektu zaproponowała przywrócenie do tych przepisów definicji korupcji. Zaproponowano definicję podzieloną na kilka kategorii.

Korupcją - w myśl propozycji komisji - jest obiecywanie, proponowanie lub wręczanie jakichkolwiek korzyści osobie pełniącej funkcję publiczną dla niej samej lub dla jakiejkolwiek innej osoby, w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji. Korupcją jest także żądanie lub przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Kolejne dwie kategorie korupcji odnoszą się do działalności gospodarczej. Karane będzie obiecywanie, proponowanie lub wręczanie korzyści osobie _ kierującej jednostką nie zaliczaną do sektora finansów publicznych lub pracującej w jakimkolwiek charakterze na rzecz takiej jednostki _.

Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz