Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tylko dwa sądy z pokojami przesłuchań dzieci

0
Podziel się:

Przyjazny pokój przesłuchań to taki, w którym dziecko występujące w roli świadka ma czuć się komfortowo.

Tylko dwa sądy z pokojami przesłuchań dzieci
(Reporter)

Okręgowy w Opolu i Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu - dostały certyfikaty Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dzieci, które przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje.

Przyjazny pokój przesłuchań to taki, w którym dziecko występujące w roli świadka ma czuć się komfortowo. Służy temu odpowiednia aranżacja przestrzeni, wyposażenie i kolorystyka. _ Takie pomieszczenie ma minimalizować stres związany z pobytem w sądzie i zeznaniami oraz ułatwiać uzyskanie od dziecka wiarygodnego materiału dowodowego _ - wyjaśniła Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego.

Dodała, że pokój przesłuchań Sądu Okręgowego to pierwsze takie certyfikowane pomieszczenie w Opolu i drugie w województwie. Dotychczas, wg danych Fundacji Dzieci Niczyje, podobne pomieszczenie istniało w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Równocześnie z Sądem Okręgowym certyfikat pozyskał też Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu.

Kosowska-Korniak poinformowała, że certyfikowany pokój składa się z dwóch pomieszczeń, które dzieli wyciszona ściana z lustrem weneckim. Pomieszczenie przesłuchań jest kolorowe, są w nim dziecięce meble, zabawki, kredki, pacynki, papier. Przesłuchania w tym pomieszczeniu odbywają się w obecności biegłego psychologa oraz sędziego, pozostałe osoby uprawnione do udziału w czynnościach procesowych - prokurator czy obrońca podejrzanego - przebywają w pokoju obok, w pomieszczeniu technicznym.

Znajduje się w nim sprzęt audio-wideo, za pomocą którego przesłuchanie jest rejestrowane. Osoby będące w pomieszczeniu technicznym mogą nie tylko obserwować przesłuchanie, ale i zadawać pytania za pośrednictwem sędziego wyposażonego w specjalne słuchawki. _ Rodzice i opiekunowie słuchanych dzieci mają też dostęp do wsparcia psychologicznego w postaci kolorowych broszur czy ulotek, które przygotowują dziecko do przesłuchania, oraz do informacji o dostępnej pomocy psychologicznej _ - dodała Kosowska-Korniak.

Pracownica biura prasowego wyjaśniła, że przyjazne pokoje przesłuchań przeznaczone są dla świadków małoletnich, poniżej 15 roku życia. _ Sąd Okręgowy w Opolu praktykuje jednak słuchanie tam również osób starszych, do 18 roku życia, by zapewnić im możliwie najbardziej komfortowe warunki _ - dodała, tłumacząc, że pokój przesłuchań opolski sąd ma już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz uzyskał certyfikat.

Według Kosowskiej-Korniak do tej pory w pokoju przesłuchań w opolskim Sądzie Okręgowym odbyło się około 25-30 przesłuchań małoletnich świadków. Najczęściej były to sprawy dotyczące seksualnego wykorzystania dzieci. Pokój ten może być również wykorzystywany do innych celów np. przesłuchiwania dorosłych, badań psychologicznych, pedagogicznych, rozmów z kuratorem czy okazań.W całym kraju jest kilkadziesiąt takich pokoi.

Czytaj więcej w Money.pl
Do jakiego sądu złożyć wniosek o ugodę? Przepisy wskazują, że przeprowadzenie postępowania pojednawczego należy zawsze do sądu rejonowego.
Projekt legalizacji aborcji trafił do komisji Wniosek o odesłanie do komisji praw kobiet i równouprawnienia budzącego wiele emocji projektu zgłosiła przeciwna mu frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Wstrząsające statystyki dotyczące dzieci W ciągu ostatniego roku co piąte dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12 procent padło ofiarą wykorzystywania seksualnego - wynika z badań Fundacji Dzieci Niczyje.
Polak z Greenpeace zostanie w areszcie? Opóźnia się rozpoczęcie rozprawy Polaka w Murmańsku. Dziś Sąd obwodowy ma rozpatrzyć skargę działacza Greenpeace Tomasza Dziemianczuka, na areszt.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)