Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Twój Ruch chce zmiany Konstytucji. Nie dla religii, tak dla euro

0
Podziel się:

Religia, euro i frekwencja posłów - to główne tematy, jakimi zajęli się posłowie partii.

Twój Ruch chce zmiany Konstytucji. Nie dla religii, tak dla euro
(Maciej Goclon/East News)
bECGidLV

Wykreślenie artykułów o konkordacie i nauce religii w szkołach, uzależnienie liczby posłów od frekwencji oraz zapisy, umożliwiające przyjęcie euro znalazły się wśród propozycji zmian w konstytucji, przedstawionych przez liderów komitetu Europa Plus - Twój Ruch.

Janusz Palikot, Jan Hartman i Krzysztof Iszkowski z komitetu Europa Plus - Twój Ruch zaprezentowali swoje pomysły konstytucyjne podczas konferencji prasowej na Placu Zamkowym w Warszawie, krótko przed państwowymi uroczystościami obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Zaproponowali, by w ustawie zasadniczej przede wszystkim umieścić zapisy, które umożliwią wprowadzenie w Polsce waluty euro. _ - Polega to na zmianie obecnego art. 227, tak żeby zapisać, że Narodowy Bank Polski jest częścią europejskiego systemu banków centralnych _ - podkreślił Iszkowski.

bECGidLX

Poza tym propozycje prowadzą do likwidacji Senatu oraz zagwarantowania, jak mówili liderzy Europy Plus - Twój Ruch, _ rzeczywistego rozdziału państwa od Kościoła _. - _ Chodzi o wykreślenie zapisów przewidujących istnienie konkordatu i dopuszczających nauczanie religii w szkołach publicznych _ - dodał Iszkowski.

Poza tym Europa Plus - Twój Ruch proponuje ograniczenie liczby posłów; byłaby ona uzależniona od frekwencji wyborczej: za każde 0,25 procenta uprawnionych do głosowania, którzy nie wezmą w nim udziału, odejmować jeden mandat od liczby 460. Projekt przewiduje także wykreślenie art. 18 obecnej konstytucji, przewidującego, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny.

Liderzy Europy Plus - Twojego Ruchu przekonywali, że swoimi propozycjami _ chcą zainicjować debatę nad konstytucją _. Taka debata i tak jest konieczna, bo Polska musi przeprowadzić zmiany konstytucyjne, by wprowadzić walutę euro - argumentowali.

_ - Bardzo ważne jest, by wszelkie elementy o charakterze ideologicznym, stojące w sprzeczności z ideologiczną bezstronnością państwa zostały z konstytucji usunięte; niepotrzebna jest preambuła, która ma charakter właśnie światopoglądowy _ - mówił Jan Hartman. _ Trzeba też jednoznacznie w konstytucji nakazać wszystkim związkom wyznaniowym podporządkowanie się prawu polskiemu _ - dodał.

bECGidMd

Hartman zaznaczył też, że _ konstytucja nie może być przedmiotem targów między Rzeczpospolitą Polską, a Stolicą Apostolską _. _ - Musi być rzeczywistą gwarancją równości i wolności wszystkich obywateli, gwarancją swobód osobistych i politycznych, gwarancją równego traktowania wszystkich, gwarancją powściągliwości państwa i jego bezstronności w zakresie spraw wiary, spraw etycznych i światopoglądowych _ - argumentował Hartman.

_ - Co jest przed nami do zrobienia w sprawie tych zmian symbolizuje to, że w tej chwili prezydent Bronisław Komorowski jest w kościele. Trudno sobie wyobrazić coś bardziej absurdalnego, niż właśnie taką sytuację _ - zauważył Janusz Palikot. _ - To właśnie pokazuje podległość państwa i konstytucji pod Kościół. Bo właśnie dzisiaj w żadnym wypadku nie uchodzi prezydentowi pójść do kościoła _ - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny, odprawianej w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Podczas konferencji prasowej działacze komitetu Europa Plus - Twój Ruch rozdali dziennikarzom swoje propozycje konstytucyjne, wpisane w tekst jednolity obecnej ustawy zasadniczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Święto Konstytucji 3 Maja. Co się dzieje? W uroczystości biorą udział m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni.
Komorowski wie, jaki cel ma Rosja Walki grożą _ chaosem i utratą kontroli przez władze w Kijowie nad sytuacją na Wschodzie i na Południu kraju. Niewątpliwie wszyscy są pewni tego, że to leży w interesie Rosji _.
Świeckie państwo, euro, likwidacja Senatu Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów, zapisy umożliwiające przyjęcie euro, zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną - to propozycje zawarte w projekcie konstytucji Twojego Ruchu.
bECGidMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)