Notowania

twój ruch
03.10.2014 13:08

Twój Ruch postuluje dwukadencyjność w samorządach

Twój Ruch złożył u premiera projekt ustawy, która ograniczałaby do dwóch kadencji możliwość pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, radnego czy posła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Twój Ruch złożył u premiera projekt ustawy, która ograniczałaby do dwóch kadencji możliwość pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, radnego czy posła - poinformował przewodniczący tej partii Janusz Palikot.

Palikot powiedział na konferencji prasowej w Lublinie, że projekt ustawy został złożony w piątek rano w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. _ - To jest projekt, który składaliśmy dwukrotnie w tej kadencji. Dwa razy został odrzucony przez Sejm. Kiedyś, wiele lat temu, był postulatem Platformy Obywatelskiej, a potem Platforma wraz z PSL odrzuciła te projekty _ - zaznaczył.

Palikot podkreślił, że projekt jest odpowiedzią na ofertę współpracy z opozycją, złożoną przez premier Ewę Kopacz. _ - Liczymy na to, że ten projekt w ciągu tych stu dni stanie się przedmiotem debaty _ - dodał.

Złożony przez Twój Ruch projekt zakłada, że wójt, prezydent miasta, burmistrz, radny - może pełnić funkcję na danym stopniu samorządu tylko przez dwie kadencje. Palikot zaznaczył, że dwukadencyjność dotyczyłaby również posłów, ale akcentuje przede wszystkim samorząd, bo w tych strukturach jest największa grupa osób, które objęłaby ta ustawa.

Zdaniem Palikota zasada dwukadencyjności w samorządzie przyczyni się do budowania demokracji lokalnej, ponieważ kiedy wiadomo, że mija kadencja np. radnego czy burmistrza, to pojawiają się nowi ludzie, _ którzy chcą spróbować swojej szansy _ na tym stanowisku.

_ - Jeśli chcemy mieć większą frekwencję w wyborach, większe zaangażowanie, większy kapitał społeczny, jeśli oczekujemy, żeby ludzie się angażowali w sprawy społeczne, to musimy im pokazać ścieżkę kariery _ - powiedział lider TR.

Według Palikota wielu ludzi nie angażuje się w samorząd, uważają, że to nic nie da, bo _ przewaga urzędującego prezydenta, burmistrza czy partii jest tak duża, że trudno komuś spoza tego systemu próbować się odnaleźć _.

Palikot nie uważa jednak, że jak jest dobry wójt czy burmistrz, to nie trzeba go zmieniać. _ - Na każdym stanowisku, jeśli nawet najlepszy człowiek pełni tę funkcję bardzo długo, następuje pewien rodzaj patologii, pewnego rodzaju "otorbienie" się wokół tej osoby układów, układzików, pewnego rodzaju korupcji, nepotyzmu politycznego, społecznego i to wszystko są bardzo złe zjawiska _ - tłumaczył.

Palikot odniósł się także do komentowanej w mediach jego wypowiedzi podczas debaty w Sejmie nad expose premier Ewy Kopacz. Oświadczył wtedy: - _ Chciałem powiedzieć pani premier - jak Boga kocham - żałuję, że pani nie rządzi od 2007 r. Naprawdę, nie żartuję. Więcej - gdybym w 2010 r. wiedział, że doczekam takiego premiera i takiego expose, to bym nie wyszedł z Platformy w 2010 roku _.

Palikot podkreślił, że nie wraca do PO. _ Zostaję w Twoim Ruchu. - Twój Ruch jest potrzebny. To jest odrębne ugrupowanie, mające własną tożsamość _ - zaznaczył. Dodał, że jest niewierzący. _ - Jak wielu ludzi wierzących i niewierzących używam czasem określeń typu "Jezus Maria", "na litość boską" czy "jak Boga kocham" _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
"To już koniec partii Palikota" Wczoraj Klub Poselski Twojego Ruchu opuściło 12 posłów. Jeśli odejdzie ktoś jeszcze, Janusz Palikot straci swoją reprezentację w Sejmie. Jaka będzie jego przyszłość?
"Po wyborach Palikot powinien odejść. Jeśli ma honor" SLD wieszczy koniec barwnego, ale coraz mniej popularnego polityka.
Koalicja SLD i Ruchu Palikota. Dziś spotkanie Wczoraj w Sejmie z kierownictwem SLD spotkało się 16 szefów rad wojewódzkich partii. Po tym spotkaniu politycy SLD nie chcieli wypowiadać się na temat oczekiwań, jakie zostaną zgłoszone podczas rozmów z Nowacką i jej współpracownikami.
Tagi: twój ruch, janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz