Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tutaj PiS ma większość w Radzie Miasta

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do Rady Miasta Białystok, zdobywając 39 proc. głosów - podała oficjalnie we wtorek wieczorem miejska komisja wyborcza.

Tutaj PiS ma większość w Radzie Miasta
(PAP/Darek Delmanowicz)
bEJAPtcl

PiS ma 15 mandatów, czyli większość w 28-osobowej białostockiej radzie.

Drugi wynik uzyskała Platforma Obywatelska z poparciem 22 proc. (6 mandatów), trzeci - KWW Tadeusza Truskolaskiego z poparciem 19,5 proc. (także 6 mandatów), czwarty SLD-Lewica Razem - 9,1 proc. głosów (1 mandat). Próg wyborczy przekroczył też KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke z poparciem 5,1 proc.

Taki wynik wyborów, to zupełna zmiana układu sił w stosunku do sytuacji w minionej kadencji.

bEJAPtcn

Przed czterema laty wybory do Rady Miasta Białystok wygrała bowiem PO, zdobywając większość - 16 mandatów. 8 mandatów miał PiS, 4 - SLD. Była to sytuacja komfortowa dla - wspieranego przez PO - prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, którego propozycje miały większość w radzie i nie wymagały uzgodnień z opozycją. Jednym z takich przykładów było wyrażenie przez radę zgody na sprzedaż komunalnej spółki MPEC. Mimo kilku prób ze strony opozycji, nie udało się tej decyzji uchylić.

Rada kończyła jednak kadencję w zupełnie innym układzie sił. Po zmianach w klubach radnych i odejściach z różnych partii, kluby radnych PO i PiS liczyły po 11 radnych, SLD miało dwóch radnych, zaś pozostali czterej nie mieli przynależności klubowej.

Dwaj z tych ostatnich, wcześniej radni PiS i Solidarnej Polski (obecnie bezpartyjni), znaleźli się na listach wyborczych KWW Tadeusza Truskolaskiego, byli liderami w swoich okręgach i zdobyli mandaty powtórnie. W sumie komitet Truskolaskiego zdobył sześć mandatów, w tym radnymi zostali sam obecny prezydent i jego zastępca Adam Poliński.

Wyborcza porażka PO dotknęła też Forum Mniejszości Podlasia (reprezentanci społeczności prawosławnej), którego kandydaci mieli drugie miejsca na listach Platformy we wszystkich pięciu okręgach. W radzie minionej kadencji Forum miało trzech przedstawicieli, teraz tylko jednego.

bEJAPtct

Bardzo zły wynik ma SLD. Działacze tego ugrupowania, w tym radni od wielu kadencji, w ogóle nie zdobyli mandatów. Jedynym radnym z list wyborczych lewicy będzie kandydat nienależący do SLD - debiutant w samorządzie.

Czy rada będzie wsparciem, czy w opozycji do prezydenta miasta, jeszcze nie wiadomo.

W drugiej turze wyborów urzędujący od dwóch kadencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, startujący tym razem z własnego komitetu choć również z poparciem PO, zmierzy się bowiem z kandydatem PiS Janem Dobrzyńskim.

W przypadku zwycięstwa Truskolaskiego, nie będzie on miał wspierającej go większości w radzie.

bEJAPtcu

Po rezygnacji Tadeusza Truskolaskiego i jego zastępcy Adama Polińskiego z mandatów radnych (w przypadku zwycięstwa tego pierwszego w dogrywce wyborów), w ich miejsce wejdą do rady dwie osoby z listy KWW Tadeusza Truskolaskiego, z kolejnymi najlepszymi wynikami w ich okręgach wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrocław. Znany jest nowy skład Rady Miasta 21 mandatów w 37-osobowej Radzie Miejskiej we Wrocławiu zdobył Komitet Rafał Dutkiewicz z Platformą współtworzony przez obecnego prezydenta i PO.
Zarząd PO. Szuka strategii przed II turą Partia ocenia wyniki i planuje strategię na drugą turę, by jej kandydaci zdobyli fotele prezydentów miast.
Przed debatą w Warszawie. Są warunki PiS-u Prezydent Warszawy zaproponowała swojemu konkurentowi z PiS, Jackowi Sasinowi debatę przed drugą turą wyborów, w najbliższy piątek.
Powyborczy chaos. Prezydent wkracza do gry W związku z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów prezydent Bronisław Komorowski spotka się z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW, a więc z prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
bEJAPtcO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)