Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
09.10.2011 21:45

Tusk zwycięski. Podziękował wyborcom

Premier zapowiedział, że będzie pracował dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego na kogo głosowali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

[aktualizacja 23:20]

Premier Donald Tusk podziękował wyborcom, za to że ponownie, podobnie jak cztery lata temu wybrali Platformę Obywatelską. Jednocześnie zapowiedział, że będzie pracował dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego na kogo głosowali.

- _ Wyborcy znowu potwierdzili to, że tamte chwile miały sens i że całe te cztery lata miały głęboki sens dla Polski, dla wszystkich Polaków i dla nas, dla ludzi Platformy _ - mówił lider zwycięskiego ugrupowania.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

Donald Tusk podziękował tym wyborcom, którzy głosowali na PO, ale także wszystkim pozostałym. - _ Będziemy przez kolejne cztery lata razem, solidarnie dźwigać odpowiedzialność za nasza ojczyznę. To dla mnie i dla Platformy największy zaszczyt, że będziemy mogli przez kolejne cztery lata pracować dla nas wszystkich, niezależnie od tego, na kogo dzisiaj głosowaliście _ - deklarował Donald Tusk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

**Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów w biurowcu Focus, gdzie odbywa się w niedzielę wieczór wyborczy PO rozległy się entuzjastyczne okrzyki i burza oklasków. Goście skandowali _ Donald, Donald _, a szef PO otrzymał bukiet biało-czerwonych róż.

Jeszcze przed wejściem liderów PO na scenę widać było, że znają prognozy, byli uśmiechnięci i rozluźnieni. Po ogłoszeniu wyników Tusk i wiceszef partii Grzegorz Schetyna symbolicznie uścisnęli dłonie w zwycięskim geście. Także reszta polityków PO nie kryła radości ze zwycięstwa.

Tusk przyznał, że w ciągu ostatnich kilku tygodni nie wszyscy wierzyli w _ sukces PO, sukces Polski optymistycznej, wierzącej w swoje siły, Polski, która chce iść do przodu, wbrew przeciwnościom _. Dziękował tym, którzy popierali PO. Dziękował ludziom sztuki - filmu, literatury, ale też politykom, którzy popierali PO. - _ Wszystkim bez wyjątku składam najniższe wyrazy uznania i szacunku. Dzięki tak od serca, jesteście kochani, ja tej pomocy nigdy nie zapomnę _ - deklarował.

Tusk podziękował szefowi sztabu PO Jackowi Protasiewiczowi: _ Jacku, brawo. Naprawdę dobra robota _, a także swojej żonie Małgorzacie za to, że wytrzymała z nim 35 niełatwych lat, spośród których ostatnie cztery były _ szczególny wyzwaniem _.

Deklarował, że dla niego i dla PO największym zaszczytem jest móc przez kolejne cztery lata pracować dla Polaków. _ - Dla was wszystkich, niezależnie od tego, na kogo dzisiaj głosowaliście - zwrócił się do wyborców Tusk. - Te cztery lata będziemy musieli przepracować dwa razy mocniej, będziemy musieli działać dwa razy szybciej _ - zaznaczył.

Jak powiedział, Polacy mają prawo do coraz wyższej jakości życia i coraz wyższej jakości polityki. - _ Gdybym nie był przekonany, że potrafimy przez następne cztery lata zrobić rzeczy dobre i wielkie dla Polski, to bym nie zawracał Polakom głowy naszą kampanią _ - zaznaczył Tusk. Jego zdaniem, _ następne cztery lata będą lepsze, szybsze, takie o jakich marzyliśmy od 10 lat - od kiedy PO powstała _.

_ - Podziękujcie Polsce i Polakom, Panu Bogu, podziękujcie sobie samym, że wytrzymaliście. Zrobiliśmy wielką rzecz, po to, żeby dla Polski zrobić jeszcze większe rzeczy _ - mówił Tusk do zebranych na wieczorze wyborczym PO.

_ - Nie jestem człowiekiem przesądnym, ale myślę sobie, że dobre słowa raz powtórzone, jeśli przyniosły efekt, to mogą przynieść efekt, także na kolejne cztery lata, więc wierzcie mi - nie zmieniłem tego najważniejszego poglądu na świat, że miłość jest ważniejsza od władzy i będę dalej w to głęboko wierzył _ - zapewnił szef rządu. Nawiązał w ten sposób do swojego przemówienia po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów cztery lata temu.

Tusk zapowiedział, że jutro odbędą się pierwsze rozmowy o koalicji. - _ Jutro przyjdzie czas pierwszych rozmów, ale będziemy przecież czekali na oficjalne wyniki _ - podkreślił.

Politycy PO nie kryli zadowolenia z sondażowych wyników wyborów parlamentarnych i wyrażali oczekiwanie, że kolejne cztery lata będzie funkcjonować koalicja PO-PSL. Nie chcieli jednak mówić o tym, z kim PO może jeszcze współrządzić, gdyby głosy PO i PSL okazały się niewystarczające.

Szef MSZ, wiceprzewodniczący PO Radosław Sikorski, pytany, czy powstanie rząd PO-PSL, odparł: _ Jeśli się uda, to zawsze mówiliśmy, że chcielibyśmy po prostu kontynuować _. - _ Mam nadzieję, że rozkład mandatów pozwoli nam na koalicję z PSL _ - mówiła po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów rzeczniczka sztabu wyborczego PO Małgorzata Kidawa - Błońska.

_ - Partner był sprawdzony, a to dobra podstawa do rozpoczęcia rozmów koalicyjnych przy tworzeniu nowego rządu, który mógłby być również dobrą kontynuacją _ - wtórował jej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Sikorski pytany w TVN24, czy w przyszłym rządzie również będzie ministrem spraw zagranicznych odparł: _ Jak pan premier da _.

Komentując wynik wyborów Sikorski mówił, że to _ ostateczne potwierdzenie tego, że nasza koncepcja współpracy europejskiej, modernizacji Polski znajduje aprobatę _. Ubolewał, że połowa Polaków nie poszła na wybory. _ - To dla nas polityków rozczarowujące _ - przyznał. Podkreślał satysfakcję, jaką PO ma z utrzymania władzy. - _ W całej Europie kryzys, partie rządzące przegrywają wybory, a u nas - potwierdzenie mandatu _ - zaznaczył.

Sikorski ocenił, że wynik wyborów to _ dzwonek ostrzegawczy dla opozycji, która _nie zwiększyła swego stanu posiadania, tylko odwrotnie. - _ To powinien być bardzo poważny bodziec dla przemyślenia swojego stosunku do innych partii, do demokracji, do państwa polskiego. Ten model powstańczy, insurekcyjny - zdaje się, że jest nieskuteczny _ - ocenił Sikorski. Wiceszef PO komentował też nadspodziewanie dobry wynik Ruchu Palikota. - _ My lubimy lewicę tak bardzo, że chcielibyśmy, żeby były co najmniej dwie _ - stwierdził Sikorski.

Z kolei Władysław Bartoszewski powiedział, że gdyby wyniki wyborów były inne, to byłby smutno zaskoczony. _ - To by znaczyło, że źle znam moje społeczeństwo, a bardzo mi na tym zależy, żeby rozumieć moje społeczeństwo _ - zaznaczył.

Według pierwszego sondażu exit poll TNS OBOP dla TVP i TVN24, wybory parlamentarne wygrała Platforma Obywatelska. Partia Donalda Tuska otrzymała 39,6 procent głosów, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 30,1 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t158030.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;pis;obroni;nawet;tuska;jesli;zaatakuja;go;zagraniczne;media,28,0,931612.html) Przed tym Kaczyński będzie bronił nawet Tuska Jarosław Kaczyński podpisał deklarację Polska jest jedna. Stanowi ona zobowiązanie do współpracy ponad partyjnymi podziałami w sprawach międzynarodowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t160648.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;tusk;przeprosil;bezrobotnego,244,0,931316.html) Tusk przeprasza, że nie przyszedł na obiad Premier był umówiony na obiad w spółdzielni bezrobotnych _ Rybka _. Spotka się z jej członkami jeszcze w październiku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t159415.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wrzucajac;glos;do;urny;dajesz;po;14;zl,152,0,926104.html) Wrzucając głos do urny, dajesz PO 14 zł PO w przyszłej kadencji może otrzymać z budżetu 84 mln zł. PiS blisko 70 mln - wynika z wyliczeń Money.pl.
Tagi: wybory 2011, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz