Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Zawieszamy ratyfikację ACTA

0
Podziel się:

Premier zapowiedział, że oczekuje polskiej i europejskiej debaty na temat tej umowy. Nie wyklucza, że ją odrzucimy.

Tusk: Zawieszamy ratyfikację ACTA
(PAP Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska zawiesza ratyfikacje dokumentu ACTA. Chce, by najpierw rozpoczęła się polska, a potem europejska debata na temat tej umowy. Nie wyklucza brak akceptacji dla tego prawa.

Aktualizacja: 15.53

Premier powiedział, że uznaje racje protestujących za zasadne i oczekuje, że w rozmowach padną konkretne odpowiedzi, czy ta umowa nam nie zagraża. - _ Konsultacje w sprawie ACTA były niepełne. Jestem rozgoryczony na moich współpracowników _ - stwierdził Donald Tusk.

W jego ocenie podczas konsultacji społecznych za mało czasu poświęcono rozmowom ze środowiskiem internautów. Jak podkreślił, wstrzymanie procesu ratyfikacji ma naprawić te błędy.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska wystąpi na forum europejskim, by rozpocząć debatę na temat wolności słowa. Szef rządu oznajmił, że Polska nie chce uchodzić za kraj, który odmawia współpracy w sferze ochrony praw autorskich. Jego zdaniem, należy wypracować takie rozwiązanie, które nie będzie ograniczać wolności słowa; z drugiej strony będzie respektować prawa własności - artystów, producentów i właścicieli patentów.

6 lutego premier porozmawia z internautami podczas otwartego spotkania. Debata będzie transmitowana przez Internet i za pomocą mediów tradycyjnych. Spotkanie z internautami ma rozpocząć się o godzinie 14.00. Szczegółowe informacje mają zostać podane na stronie internetowej Kancelarii Premiera. Szef rządu nie podał miejsca spotkania.

Premier zapowiedział też rozpoczęcie prac nad reformą prawa autorskiego w Polsce. Rząd ma w tym celu rozpocząć konsultacje ze środowiskami naukowymi, specjalizującymi się w tej dziedzinie prawa. Jak zadeklarował,rząd będzie starał się zapewnić możliwie najbardziej liberalne rozwiązania dla internautów. - _ Mamy zamiar przejrzeć wszystkie ustawy, które dotyczą praw autorskich _ - zadeklarował jednocześnie premier.

Według raportu GiODO, podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji. W opinii GIODO przyjęcie przez Polskę ACTA jest niewskazane, a wystarczającą podstawę do ścigania poważnych naruszeń praw autorskich dają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania krajów UE.

Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) - która pod koniec stycznia została podpisana m.in. przez Polskę - zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Ewentualne wejście umowy w życie wymaga jeszcze ratyfikacji.

Czytaj więcej o protestach w sprawie ACTA
Największe serwisy nie protestują w sprawie ACTA Wczoraj internet był zaczerniony, głównie za sprawą mniejszych witryn, które umieściły na swoich stronach skrypt z protestem. Największe portale dalekie są od tak drastycznego buntu. Przynajmniej na razie.
Nie działają rządowe strony. Zemsta za ACTA Grupa Anonymus przyznała, że zaatakowała strony Sejmu i kilku ministerstw.
"Nie dla ACTA". Będzie polski blackout przeciwko prawu? W Polsce również zaczyna się bunt przeciwko ustawie antypirackiej. I tym razem na dużo większą skalę, niż dotychczasowe protesty. Padły właśnie witryny Sejmu i kilku ministerstw, a do ataku przyznaje się grupa Anonymus.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)