Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk wypowiada wojnę kibolom. "Jak trzeba będzie to zamkniemy stadiony"

0
Podziel się

Premier: Nie będziemy wpuszczać widzów tam gdzie nie będzie bezpiecznie. Zagroził zamknięciem aren w Poznaniu i w Warszawie.

Tusk wypowiada wojnę kibolom. "Jak trzeba będzie to zamkniemy stadiony"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bErmrkBN

Donald Tusk wydał dyspozycje, aby wojewodowie, jeśli policja negatywnie zaopiniuje stan bezpieczeństwa na stadionach, zakazywali rozgrywania na nich meczów. _ Polskie stadiony nie mogą być miejscem wyżywania się. Nie wierzę to, że jednym genialnym przepisem wyeliminujemy przemoc na stadionach w Polsce - _ powiedział premier na specjalnej konferencji prasowej.

_ - Zdarzenia z Kowna i Bydgoszczy pokazują, że niektóre służby łudziły się, że możliwe jest porozumienie z grupami chuliganów, które miało gwarantować spokój podczas trwania meczów - _mówił premier.

Podkreślił, że chuligani obu drużyn podczas wczorajszego meczu naruszyli przepisy prawa i dopuścili się wykroczeń i przestępstw. _ _

bErmrkBP

Premier odniósł się do wczorajszych wydarzeń z Bydgoszczy. W obecności delegatów UEFA, chuligani Legii i Lecha starli się z policją oraz ochroną i zdemolowali stadion, na którym rozgrywano finał Pucharu Polski. Zapowiedział zamykanie dla widzów stadionów, co do których będą wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa. Wymienił dwie areny: w Poznaniu - Lecha Poznań i w stolicy - Legii Warszawa.

Tusk podkreślił, że Polskie stadiony nie mogą być miejscem przemocy. Szef rządu spotkał się dziś z międzyresortowym zespołem do walki z chuliganami stadionowymi.
Premier podkreślił, że to spotkanie nabrało dodatkowego wymiaru po wczorajszych zamieszkach po finale Pucharu Polski.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Donald Tusk zapewnił, że rząd zajmuje się tą sprawą nie tylko z powodu Euro 2012, ale dlatego, że polskie stadiony nie mogą być miejscem popełniania przestępstw.

POSŁUCHAJ PREMIERA:


bErmrkBV

Premier zapowiedział zaostrzenie przepisów wobec bandytów stadionowych. _ - Na przykład już zasłanianie twarzy będzie przestępstwem - _mówi Tusk.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Donald Tusk podkreślił, że jednym przepisem nie da się wyeliminować przemocy na stadionach, dlatego potrzebne są kompleksowe rozwiązania. Nad tym pracuje zespół, w skład którego wchodzą między innymi Prokurator Generalny oraz przedstawiciele ministerstw sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;sposob;na;kiboli;wojewoda;bedzie;decydowal;czy;mecz;sie;odbedzie,157,0,822941.html) Nowy sposób na kiboli? Wojewoda będzie decydował czy mecz się odbędzie
Rano zmiany w przepisach zapowiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. _ Chcemy, żeby zgodę na mecz wydawała administracja rządowa, a nie jak do tej pory władze lokalne. Taki mecz jak wczoraj nie będzie miał prawa się odbyć - _ powiedział w RMF FM Kwiatkowski. _ _

bErmrkBW

_ - W Ministerstwie Sprawiedliwości już trwają prace nad nowymi przepisami. Na żadnym ze stadionów Euro 2012 burd nie będzie _- zapewnił.

Policja tłumaczy się z zadymy w Bydgoszczy, polecą głowy?

Naczelnik Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców nadkomisarz Radosław Ściborek został zawieszony w obowiązkach do wyjaśnienia sprawy. Chodzi o list do do PZPN, w którym naczelnik prosił o wpuszczenie na finał Pucharu Polski Piotra S. _ Starucha _. Ten pseudokibic po jednym z kwietniowych meczów uderzył w twarz zawodnika Legii i otrzymał zakaz stadionowy.

bErmrkBX

Rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński powiedział, że komendant stołeczny postanowił rozpocząć procedurę szczegółowej kontroli w tej sprawie.

Komendant Główny Policji zażądał od szefa stołecznej policji wyjaśnień w sprawie okoliczności wpuszczenia _ Starucha _ na wczorajszy mecz w Bydgoszczy.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski wyjaśnia, że pismo warszawskiego policjanta zostało wysłane po kontakcie z kibicami Legii. Wskazali oni, że _ Staruch _ jest objęty zakazem wstępu na mecze Ekstraklasy, a nie na wszystkie imprezy masowe i powinien zostać wpuszczony na bydgoski stadion.

bErmrkBY

Sokołowski podkreśla, że naczelnik ze stołecznej komendy w piśmie zrelacjonował fakty, ale poszedł jednak o krok za daleko prosząc o sprzedanie biletu temu kibicowi. Sokołowski podkreśla, że niewłaściwe było ostatnie zdanie w piśmie nadkomisarza Ściborka, w którym prosił PZPN o umożliwienie sprzedaży biletu _ Staruchowi _ na ten mecz.* *

Jeszcze dziś na biurko szefa MSWiA ma trafić policyjny raport dotyczący wydarzeń podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski - informuje Komenda Główna Policji. Policjanci przeprowadzą też postępowania dotyczące m.in. organizatora i pseudokibiców.

We wtorek pseudokibice zdemolowali stadion Zawiszy w Bydgoszczy, gdzie w finale krajowego pucharu Legia Warszawa pokonała w rzutach karnych 5:4 Lecha Poznań.

Fani Legii tuż po ostatnim rzucie karnym w serii _ jedenastek _ wbiegli na murawę stadionu i rozebrali swoich piłkarzy do bielizny. Następnie zaczęły padać wyzwiska pod adresem kibiców poznańskiego Lecha, którzy też znaleźli się na murawie boiska. Doszło do przepychanek z ochroną i policją i demolowania bydgoskiego stadionu.

Niszczono m.in. elementy ogrodzenia, głośniki, plastikowe krzesełka, także sprzęt telewizyjny. Jeden z operatorów TVP został przewrócony na murawę. Policja oddała strzały z amunicji hukowej, a ochrona wepchnęła agresywnych kibiców z powrotem na trybuny. Straty na stadionie oszacowano na 40 tys. zł.

W zabezpieczeniu finałowego meczu o Puchar Polski brało udział 1300 policjantów, w tym 600 z Warszawy, Poznania, Olsztyna, Łodzi i Białegostoku. Do akcji włączono także 38 psów służbowych z przewodnikami oraz dwa helikoptery z Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t113036.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kibole;pod;specjalnym;e-nadzorem,195,0,763075.html) Kibole pod specjalnym e-nadzorem Pseudokibice-recydywiści będą musieli w czasie meczu być w domach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szykuja;ostre;prawo;na;kiboli,58,0,806458.html) Szykują ostre prawo na kiboli W maju do Sejmu ma być złożony projekt ustawy na temat bezpieczeństwa na mistrzostwach Euro 2012.
bErmrkCq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)