Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk odkrywa karty. Ogłasza zmiany w rządzie

0
Podziel się:

Premier ujawnił co czeka obecną minister zdrowia Ewę Kopacz. Komentarz prezesa PiS: To kpina ze społeczeństwa.

Tusk odkrywa karty. Ogłasza zmiany w rządzie
(Piotr BLAWICKI/East News)
bESJbNnV

Donald Tusk ogłosił swoje pierwsze decyzje w sprawie zmian w rządzie - nowym marszałkiem Sejmu będzie obecna minister zdrowia Ewa Kopacz. Premier ogłosił to specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Oświadczył, że uzyskał aprobatę na kontynuację koalicji rządowej w obecnej postaci, czyli razem z PSL. Rząd ma powstać do 22 listopada.* *Ten awans będzie po prostu kpiną ze społeczeństwa, kpiną z chorych - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się zapowiedzi powołania na stanowisko marszałka Ewy Kopacz.

Aktualizacja13:53

Tusk rekomendował zmianę na fotelu marszałka na wczorajszym zarządzie Platformy Obywatelskiej. Już wtedy premier oświadczył, że w nowej kadencji Sejmu izbą powinna pokierować kobieta. Potwierdzając kandydaturę Ewy Kopacz na stanowisko marszałka Sejmu nie wskazał jednak jej następcy. _ - Poczekam na aprobatę prezydenta - _odpowiedział wymijająco premier.

bESJbNnX

Na giełdzie osób, które mogłyby objąć funkcję ministra zdrowia pojawiły się nazwiska obecnego szefa MSWiA Jerzego Millera - który w przeszłości był m.in. szefem Narodowego Funduszu Zdrowia - a także obecnego pełnomocnika rządu ds. osób wykluczonych Bartosza Arłukowicza. Jako ewentualnego następcę Kopacz wymienia się także byłego ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD).

_ - W nowym rządzie znajdzie się grupa nowych ministrów - _ zapowiedział premier. Nie zdradził jednak szczegółów.

Nieoficjalnie wiadomo, że obecny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna otrzymał propozycję powrotu do rządu. Wskazuje się resort spraw wewnętrznych lub transportu.

Jaka koalicja byłaby najlepsza na kryzys?

bESJbNod

Spodziewane są ponadto zmiany na stanowiskach zajmowanych przez Katarzynę Hall (minister edukacji) i Cezarego Grabarczyka (minister infrastruktury). Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski powiedział z kolei dziennikarzom w Sejmie, że zmian w rządzie może być dużo więcej, nie wyjawił jednak szczegółów. _ - Myślę, że będzie sporo zmian w rządzie, ale nie potrafię powiedzieć jakich _ - mówił Niesiołowski.

Rząd do 22 listopada, Komorowski się zgodziłKoncepcję maksymalnego wykorzystania konstytucyjnych terminów dotyczących tworzenia rządu zamiast odwoływania i powoływania rządu w tym samym składzie zaproponował Donaldowi Tuskowi prezydent Bronisław Komorowski - wynika z informacji ze źródeł zaangażowanych w konsultacje.

bESJbNoe

Propozycja Komorowskiego ma pozwolić Tuskowi wyjść z twarzą z trudnej sytuacji, w której sam się postawił, zapowiadając powołanie nowego, starego rządu.

Komorowski podczas rozmowy pytał Janusza Palikota czy Ruch Palikota chce być w koalicji, czy w opozycji. Palikot miał odpowiedzieć, że będzie w _ opozycji, ale nie totalnej _.

Bronisław Komorowski już wcześniej mówił, że logika demokracji wskazuje, że misję tworzenia rządu otrzyma szef zwycięskiej partii PO - Donald Tusk.

Zgodnie z terminami konstytucyjnymi, nowy rząd mógłby powstać nawet dopiero na początku grudnia. Prezydent zaproponował premierowi, by przewidziane w konstytucji terminy dotyczące tworzenia nowego rządu zostały w całości wykorzystane ze względu na prezydencję.

bESJbNof

Kryzys u drzwi

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie pierwszego terminu posiedzenie Sejmu, choć tendencja jest taka, by odbyło się ono w możliwie najpóźniejszym terminie, zgodnym z konstytucją. Ostatecznym terminem jest 8 listopada. Taka datę zasugerował też prezydent.

bESJbNog

Zgodnie z konstytucją, pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent. Ustawa zasadnicza przewiduje także, że prezydent desygnuje prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład rządu. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu, czyli w tym roku najpóźniej 22 listopada.

Premier, w ciągu 14 dni od powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Musi się to zatem stać najpóźniej 6 grudnia. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Gdyby nie udało się powołać rządu bądź Radzie Ministrów nie udzielono by wotum zaufania, Sejm ma dwa tygodnie na wybór premiera oraz proponowanych przez niego członków rządu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków. Gdyby i ten krok się nie powiódł, prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania rządu przez prezydenta udziela mu wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie nieudzielenia rządowi wotum zaufania w tym trybie prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego, Kopacz była fatalnym ministrem zdrowia, o czym świadczą jej niektóre wypowiedzi.

- _ Pozwolę sobie stwierdzić, że pani minister była fatalnym ministrem zdrowia, a jej wypowiedzi tego typu, że polska służba zdrowia jest dobra - czego najlepszym dowodem są ogromne kolejki - bo ma szeroką ofertę, a jakby nie było oferty, to nie byłoby kolejek, na pewno przejdzie do historii. Tylko to chyba nie będzie dobra historia. Ten awans będzie po prostu kpiną ze społeczeństwa, kpiną z chorych _ - powiedział Kaczyński.

Lider PiS przywołał także wypowiedź Kopacz, która podczas jednej z konferencji prasowej w Sejmie porównała polityków do hien cmentarnych. W maju 2008 roku Kopacz powiedziała, że jej partia chce walczyć _ z tymi, którzy robią interesy na polskiej służbie zdrowia, nieczyste interesy _. - _ Mówię przede wszystkim o tych politykach, którzy dzisiaj zachowują się w tym towarzystwie jak hieny cmentarne, które próbują ugrać swój kapitał polityczny _ - mówiła wówczas Kopacz.

- _ To jest wypowiedź pani Kopacz, no jedna z najbardziej drastycznych, a może nawet najbardziej drastyczna z tych wszystkich, które padały w trakcie wojny polsko-polskiej. Nie sądzę, żeby osoba o tego rodzaju tendencjach była marszałkiem Sejmu, bo to jest jednak tego rodzaju stanowisko, gdzie pewna tendencja koncyliacyjna jest niezmiernie ważna i potrzebna _ - zaznaczył Kaczyński.

Prezes PiS wyraził też opinię, że w interesie Polski nie leży robienie zamieszania z powoływaniem nowego rządu przed zakończeniem prezydencji. Przyznał, że w kampanii wyborczej, biorąc pod uwagę możliwość powoływania przez PiS rządu, wychodził z przekonania, że prezydencję powinien dokończyć obecny rząd.

- _ Po prostu nie ma sensu robić zamieszania. To nie byłoby w naszym (PiS-u) interesie, bo to skracałoby nam rządy przeszło miesiąc, czy półtora miesiąca, ale powtarzanie wydarzeń czeskich nie jest w polskim interesie. Sądzę, że w tej chwili też trzeba tak zrobić, żeby nie było to związane z jakimiś wstrząsami _ - powiedział Kaczyński

O najnowszych wydarzeniach politycznych czytaj o tym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t160984.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;weszli;do;sejmu;i;senatu;na;oslode;dostana;5;7;mln;zlotych,162,0,934818.html) Nie weszli do Sejmu i Senatu. Na osłodę dostaną 5,7 mln złotych 194 parlamentarzystów, którzy rozstają się z Wiejską dostanie odprawy - prawie po 30 tys. złotych na głowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t153967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/doradca;prezydenta;ujawnia;kulisy;rozmowy;z;tuskiem,30,0,935198.html) Ujawnia co Tusk uzgodnił z Komorowskim Nałęcz: _ Terminy konstytucyjne umożliwiają powołanie nowego rządu dopiero w grudniu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t161050.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawca;wyborczej;niespodzianki;u;komorowskiego,97,0,935265.html) Sprawca wyborczej niespodzianki u Komorowskiego Czy przekonał prezydenta do swoich pomysłów na nowy rząd? Znamy szczegóły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t160784.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pawlak;stawia;warunki;tuskowi;chce;dwa;razy;wiecej,232,0,935144.html) Pawlak postawił ostre warunki premierowi Premier kompletuje rząd, a koalicjant wybiera resorty. _ Rolnictwo, praca i gospodarka to za mało _.
bESJbNoy
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)