Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Gowin wykorzystuje demokrację w PO

0
Podziel się:

- To nie są zwykłe wybory na przewodniczącego. Gowin wykorzystuje demokrację w PO - deklaruje premier.

Tusk: Gowin wykorzystuje demokrację w PO
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Premier Donald Tusk w liście do członków PO zarzucił swojemu konkurentowi w wyborach na szefa partii Jarosławowi Gowinowi, że chce wykorzystać demokratyczne procedury w Platformie do promocji nowej inicjatywy politycznej.

Premier podkreślił też w liście, udostępnionym dziś PAP, że przestaje wierzyć w dobre intencje Gowina, kiedy słyszy od niego ciepłe słowa pod adresem PiS i wyłącznie krytyczne pod adresem Platformy. Tusk w liście zwraca się o poparcie jego kandydatury w wyborach na szefa Platformy. _ - Znacie mnie dobrze. Minęło już 10 lat, odkąd pełnię tę funkcję i przez ten czas niejedno razem przeszliśmy. Były momenty trudne, więcej jednak było zwycięstw _ - napisał.

_ - Każdy, kto dzieli Platformę, szykuje zwycięstwo dzisiejszej opozycji. Mój konkurent ma pełne prawo do startu w tych wyborach. Dopóki jest z nami, jest jednym z nas. Ale dziś sam musi sobie odpowiedzieć, gdzie jest jego miejsce. Ta unikalna wspólnota, jaką jest Platforma, zmieniająca przez ostatnie lata Polskę na lepsze, jest w Waszych rękach. Proszę o mądrą decyzję w imię naszej historii i naszej przyszłości. Proszę Was o głos _ - zaapelował szef PO do działaczy partii.

Premier przyznał, że napisał list, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna. _ - To nie są zwykłe wybory na przewodniczącego, to nie jest dyskusja o programie Platformy. Tak naprawdę będziemy decydowali o tym, czy Platforma - taka, jaką znacie i tworzycie - będzie wciąż istnieć, jako silna i zdolna do wygrywania lepszej przyszłości dla Polaków formacja _ - podkreślił.

Według Tuska, Gowin proponuje, aby przesunąć się w stronę _ skrajnej wersji wolnego rynku oraz skrajnego konserwatyzmu w sferze obyczajowej _. - _ Ta propozycja to przepis na małą, ideologiczną partię, a nie wielką, szeroką formację, jaką dziś jesteśmy. Nasza siła polega właśnie na tym, że skrajności są uzupełnieniem dla głównego nurtu _ - ocenił szef PO.

Zdaniem Tuska, zwycięska historia Platformy, to historia łączenia wielu nurtów i idei bez próby narzucania wszystkim jednej ortodoksji. _ - Kluczem jest wzajemna lojalność, szacunek dla odmienności i równocześnie jedność w działaniu i solidarność na politycznym polu bitwy _ - zaznaczył.

_ - Trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie projekt takiej małej, ideologicznej partii powstaje - i że to on jest prawdziwym powodem aktywności mojego konkurenta. Mówiąc wprost, a w Platformie tak przywykliśmy mówić, wygląda na to, że chodzi o wykorzystanie naszych demokratycznych procedur do promocji nowej inicjatywy politycznej _ - napisał Tusk.

Jak przypomniał, w ostatnim głosowaniu w Sejmie, kluczowym dla przyszłości rządu i Platformy - które nie dotyczyło spraw sumienia - trójka posłów stanęła po stronie opozycji. Gowin razem z Jackiem Żalkiem i Johnem Godsonem wstrzymał się w miniony piątek od głosu ws. rządowego projektu dot. zawieszenia progu ostrożnościowego.

W reakcji na to premier powiedział, że ewentualne kary dla Gowina, Żalka i Godsona powinny zapaść dopiero po zakończeniu wyborów na szefa PO. Wybory, w których startują Tusk i Gowin, mają się zakończyć do 23 sierpnia.

_ - Starałem się interpretować wystąpienia i decyzje Jarosława Gowina na jego korzyść - wtedy, kiedy był ministrem, a także ostatnio. Cenię go jako człowieka, szanuję jego poglądy, wielu z nich nie podzielając. Kiedy jednak słyszę od niego ciepłe słowa pod adresem PiS (normalna, demokratyczna partia) i wyłącznie krytyczne pod adresem Platformy, przestaję wierzyć w jego dobre intencje _ - napisał w liście Tusk.

Premier przekonuje, że Platforma potrzebuje szczególnej mobilizacji, a zadaniem liderów jest dodawanie wiary i siły naszym sympatykom i wyborcom. _ - To wręcz nakaz, gdy pretenduje się do roli szefa. W innym wypadku Platforma stanie się areną ideologicznych kłótni, a personalne ambicje wezmą górę nad dobrem wspólnoty. Byłem i jestem od tego, by zapobiegać takim scenariuszom _ - podkreślił.

Z kolei Gowin na swojej nowej stronie zmienpremiera.pl, zachęca do internetowej gry _ - Przywróć Tuskowi Pamięć _. _ Wygląda na to, że premier się zmienił. Czas zmienić premiera! _ - pisze b. minister sprawiedliwości.

_ - Naturalną konsekwencją mojego zwycięstwa w wyborach na przewodniczącego Platformy będzie zmiana na stanowisku premiera. Jeżeli uważasz, że nadszedł najwyższy czas na poważne zmiany i odważne reformy - włącz się w moją kampanię! Wyślij e-mail do członków Platformy Obywatelskiej w Twoim województwie _ - apeluje Gowin.

Na stronie jest gra, która - jak pisze Gowin - ma _ przywrócić pamięć _ Donaldowi Tuskowi. Na odkrywanych przez graczy kartach przytoczone są wypowiedzi Tuska z wcześniejszych lat i z bieżącego roku. Dotyczą m.in. podatków, długu publicznego i oceny SLD.

- Słowa _ Uczynimy wszystko, by państwo Millera zniknęło _ (2003 r.) Gowin skontrastował z _ SLD pod szefostwem Millera wydaje się, przy wszystkich garbach, partią umiarkowaną i obliczalną. Nie mogę wykluczać żadnego scenariusza w 2015 roku. _

Przywołuje też słowa Tuska z 2011 r. dotyczące debaty liderów w kampanii wyborczej: _ - Wybiera się dowolny absurdalny pretekst, by unikać konfrontacji w cztery oczy przed oczami opinii publicznej. Tak jak na tym moim przysłowiowym podwórku, że jak człowiek się umawia na solo, to staje i nie udaje, że mama woła na kolację _.

Gowin cytuje jednocześnie Tuska, który mówi, że nie chce z nim debatować: _ - Na razie wstrzymuje się decyzji o udziale w debacie, bo mam wrażenie, że wypowiedzi publiczne mojego konkurenta nie wzmacniają PO, a ją osłabiają _.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin wie jak obniżyć dług publiczny Ułatwienia dla przedsiębiorców, przyjęcie karty praw podatnika, powołanie rzecznika praw podatnika czy połączenie urzędów skarbowych z ZUS-em - to niektóre propozycje.
Tak Tusk walczy o utrzymanie władzy Rozmowa z szefami kół PO z Warszawy i Mazowsza to pierwsze z cyklu spotkań premiera z szefami kół Platformy, których w kraju jest 1800.
Jest kandydatura Gowina, ale Tuska nie ma Kandydatura Jarosława Gowina na przewodniczącego PO została oficjalnie zgłoszona do komisji wyborczej Platformy, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie bezpośrednich wyborów szefa partii.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)