Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk i Obama rozmawiali m.in. na temat sankcji wobec Rosji

0
Podziel się:

Jak podał Biały Dom, przywódcy wykluczyli złagodzenie sankcji, dopóki Rosja nie wdroży porozumienia z Mińska.

Tusk i Obama rozmawiali m.in. na temat sankcji wobec Rosji
(European Council)

Możliwe dalsze kroki przeciw Rosji były jednym z tematów pierwszej rozmowy Donalda Tuska w roli szefa Rady Europejskiej z prezydentem USA Barackiem Obamą. Jak podał Biały Dom, przywódcy wykluczyli złagodzenie sankcji, dopóki Rosja nie wdroży porozumienia z Mińska.

_ - To, że rozmowa telefoniczna odbyła w moim pierwszym dniu urzędowania podkreśla, jak wielką wagę przywiązuję do naszych relacji z USA _ - oświadczył Tusk, cytowany w komunikacie prasowym Rady Europejskiej. Jak dodał, od amerykańskiego prezydenta usłyszał, że również zależy mu na transatlantyckich więziach.

Także Biały Dom poinformował w komunikacie prasowym, że prezydent Obama zadzwonił w poniedziałek do Tuska, _ by pogratulować mu w pierwszym dniu na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej _.

Tematem rozmowy były m.in. negocjacje na temat umowy o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (TTIP). Jak wskazał Tusk, TTIP nie dotyczy tylko wolnego handlu, ale jest _ wyrazem naszego geopolitycznego partnerstwa _. - _ Uzgodniliśmy wzmocnienie wysiłków na rzecz osiągnięcia porozumienia _ - poinformował szef Rady Europejskiej.

Tusk i Obama potwierdzili też wspólne stanowisko w sprawie konfliktu ukraińskiego. Komunika Białego Domu głosi, że przywódcy _ zgodzili się, że sankcje wobec Rosji nie mogą zostać złagodzone, dopóki Rosja nie wywiąże się ze zobowiązań wynikających z porozumienia w Mińsku _, czyli przyjętego na początku września w stolicy Białorusi na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE 12-puntkowego planu porozumienia ws. rozejmu. Zakładał on m.in. całkowite wycofanie do Rosji personelu i sprzętu wspierającego rebelię na wschodzie Ukrainy oraz uwolnienie wszystkich zakładników.

Przywódcy rozmawiali też o możliwej konieczności podjęcia _ dalszych kroków w odpowiedzi na destabilizujące działania Rosji na wschodzie Ukrainy i na Krymie _. Potwierdzili też zobowiązania co do pomocy finansowej międzynarodowych instytucji dla Ukrainy, by stabilizować gospodarkę tego kraju.

_ - Podzielamy zaniepokojenie z powodu kryzysu na Ukrainie i zgadzamy się co do tego, jak ważne jest, by Rosja wycofała się ze wschodniej Ukrainy, zaprzestała wysyłania żołnierzy i sprzętu, aby umożliwić skuteczną kontrolę granicy i pozwolić OBWE na wykonywanie jej misji. Wszyscy zakładnicy powinni zostać uwolnieni _ - oświadczył Tusk. _ UE i Stany Zjednoczone wciąż blisko współpracują (w tej sprawie), w tym jeśli chodzi o sankcje jak i wsparcie finansowe dla Ukrainy _ - poinformował.

Przewodniczący Rady Europejskiej naświetlił też Obamie prowadzoną w UE dyskusję na temat planu pobudzenia inwestycji. Plan taki zaproponował w zeszłym tygodniu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zakłada on pobudzenie inwestycji wartych 315 mld euro.

Tematem rozmowy było też wzmocnienie współpracy między UE a NATO. Obama miał też podziękować Unii za obietnicę przeznaczenia 1 mld euro na walkę z epidemią eboli.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama spotkał się twarzą twarz z Putinem Przywódcy USA i Rosji mieli krótką chwilę na zamienienie paru zdań, gdy czekali na zdjęcie szefów państw i rządów uczestniczących w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).
Die Welt: To próba kompromitacji Tuska Die Welt pisze, że jeśli wypowiedź Sikorskiego jest prawdziwa, to można mówić o niemoralnej propozycji ze strony Rosji.
Obama wskazuje Ukrainie Polskę jako wzór Prezydent USA wskazał na nasze reformy gospodarcze, które przyniosły wręcz _ niewiarygodny _ wzrost.
Bułgaria blokuje Rosję. Putin mocno: To absurd! Władimir Putin powiedział podczas wizyty w Stambule, że budowa gazociągu bez zgody Bułgarii jest absurdem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)