Notowania

Turcja w Unii Europejskiej. Erdogan rozważa przywrócenie kary śmierci

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan uważa, że należy rozważyć przywrócenie kary śmierci, którą Ankara zniosła w ramach reform z myślą o członkostwie w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan uważa, że należy rozważyć przywrócenie kary śmierci, którą Ankara zniosła przed 10 laty w ramach reform z myślą o członkostwie w Unii Europejskiej. Komentatorzy oskarżają Erdogana o populizm - pisze Reuters.

Sugestia o ewentualnym przywróceniu kary śmierci pojawiła się w wystąpieniu Erdogana w niedzielę, lecz, jak pisze Reuters, premier już wcześniej w tym miesiącu nawiązywał do tego tematu, w tym na posiedzeniu swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), gdzie zaznaczał, że sondaże świadczą o dużym poparciu dla przywrócenia kary śmierci.

Turcja zniosła wstępnie karę śmierci w roku 2002 w ramach reform przeprowadzanych z myślą o wejściu w przyszłości do Unii Europejskiej; całkowicie karę śmierci zniesiono w roku 2004, dwa lata po dojściu do władzy partii AKP Erdogana.

Zniesienie kary śmierci to warunek wstępny członkostwa Turcji w UE, lecz, jak pisze Reuters, w ostatnich latach nie ma postępu w tej sprawie, w tym z powodu sprzeciwu Francji i Niemiec, i Erdogan coraz bardziej to lekceważy, koncentrując się raczej na roli Turcji jako regionalnego mocarstwa.

Niektórzy komentatorzy polityczni uważają, że sugestie na temat przywrócenia kary śmierci mogą posłużyć Erdoganowi do zdobycia głosów w wyborach prezydenckich w roku 2014, w których ma zamiar wziąć udział._ - Zapewne ludzie z otoczenia premiera, kierując się nastrojami społecznymi, które znajdują odzwierciedlenie w sondażach, poradzili mu, że poparcie dla kary śmierci może wesprzeć jego prezydenckie aspiracje _ - napisał komentator dziennika _ Hurriyet Daily News _ Yusuf Kanli.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają władzę od 10 lat. Dokonali rewolucji Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił dojście przed 10 laty swojej partii do władzy jako rewolucję w umysłach ludzi.
Wojna przekroczy granicę? Gwałtowny ostrzał Ostrzał z myśliwca spowodował ucieczkę wielu mieszkańców miasta przez oddaloną o około 10 metrów granicę turecko-syryjską.
W Turcji odkryli pozostałości starożytnego miasta Archeolodzy odkryli w Turcji pozostałości miasta sprzed około 1700 lat i odsłonili ruiny rzymskiej rezydencji - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Zmusili Amerykanów do lądowania w Turcji Samolot z pomocą humanitarną dla Syrii został zatrzymany w celu zbadania ładunku - poinformowała turecka agencja Anatolia.
Tagi: turcja w unii europejskiej, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz