Notowania

Przejdź na
izrael
23.05.2012 23:13

Turcja skierowała akt oskarżenia przeciwko armii Izraela

Turecka prokuratura skierowała do sądu w Stambule akt oskarżenia przeciwko izraelskiej armii ws. zabicia w 2010 r. dziewięciu obywateli Turcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Turecka prokuratura skierowała do sądu w Stambule akt oskarżenia przeciwko izraelskiej armii ws. zabicia w 2010 r. dziewięciu obywateli Turcji na statku płynącym we flotylli z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.

Jak poinformowała turecka agencja Anadolu, sąd ma w ciągu 15 dni zdecydować, czy uznaje zasadność oskarżenia. Rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor powiedział, że Izrael wypowie się na temat aktu oskarżenia, kiedy ostatecznie zostanie on zaakceptowany przez sąd.

Prokurator zażądał ukarania byłego szefa izraelskiego sztabu generalnego, gen. Gabiego Aszkenaziego, wraz z dowódcą marynarki wojennej, sił powietrznych i wywiadu wojskowego. Grozi im wyrok dziewięciokrotnego dożywocia za _ nakłanianie do zabójstwa i torturowanie _ - poinformowała Anadolu.

Prokuratura dodała, że podobne zarzuty mają być postawione w oddzielnym akcie oskarżenia kilku niezidentyfikowanym żołnierzom, którzy zaatakowali statek.

Jak zauważa agencja Associated Press, jest mało prawdopodobne, aby członkowie izraelskiej armii odpowiadali przed tureckim wymiarem sprawiedliwości, ponieważ Izrael nie uważa ich za przestępców. Prokurator Mehmet Akif Ekici argumentował w środę, że atak na turecki statek powinien zostać uznany za przestępstwo przeciwko tureckiej własności na wodach międzynarodowych.

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w środę w telewizji państwowej, ze proces powinien być postrzegany jako przykład _ determinacji rządu w celu obrony praw tureckich obywateli _. Akt oskarżenia wpłynął do sądu na tydzień przed przypadającą 31 maja drugą rocznicą ataku izraelskich komandosów na turecki statek. Jednostka stanowiła część Flotylli Wolności płynącej z pomocą humanitarną do Strefy Gazy w proteście przeciwko blokadzie tego terytorium przez Izrael.

W następstwie tego incydentu Turcja odwołała ambasadora z Izraela, zerwała współpracę wojskową z tym państwem i zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla izraelskich samolotów wojskowych. Normalizację stosunków uzależniła od izraelskich przeprosin za śmierć Turków, wypłacenia odszkodowań ich rodzinom oraz zakończenia blokady Strefy Gazy.

Izrael odmówił przeprosin, ale zgodził się w zasadzie na wypłacenie odszkodowań, choć twierdzi, że jego komandosi działali w obronie własnej, gdy zaatakowano ich nożami i pałkami. Blokadę Strefy Gazy Izrael uzasadnia koniecznością zapobieżenia przemytowi broni dla rządzącej tam radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas.

W akcie oskarżenia napisano, że członkowie izraelskiej armii, którzy brali udział w ataku, celowo otworzyli ogień z zamiarem zabicia i działań tych nie można zakwalifikować jako aktów samoobrony, ponieważ pasażerowie statku byli uzbrojeni jedynie w kije, łyżki i widelce.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zaprzecza. Nie zamierza wysyłać wojsk Izrael zdementował informacje tureckich mediów o tym, że zamierza rozmieścić tysiące żołnierzy w Republice Cypryjskiej, aby bronić swych interesów energetycznych w związku ze sporem z cypryjsko-tureckim.
Wojna o gaz. Turcja nie pozwala na wiercenia Izrael i Cypr coraz bliżej budowy gazociągu, który mógłby dostarczać gaz do Europy. Turcja im przeszkodzi?
Grozili Izraelowi, a teraz proszą go o pomoc Do tej pory tureckie władze zapewniały, że same sobie poradzą ze skutkami trzęsienia ziemi w prowincji Wan.
Tagi: izrael, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz