Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Premier narzeka na sądy, szef Trybunału Konstytucyjnego odpowiada

0
Podziel się:

- W państwie prawa sądy nie dostają ani rozkazów, ani instrukcji. Nie mogą kierować nimi uczucia przyjaźni czy wrogości - mówi prezes tureckiego Trybunału Konstytucyjnego.

Premier Turcji oskarża sędziów o działania sprzeczne z interesem narodowym</br>
Premier Turcji oskarża sędziów o działania sprzeczne z interesem narodowym</br> (Polaris/East News)

Prezes tureckiego Trybunału Konstytucyjnego stanowczo odrzucił krytykę ze strony premiera Recepa Tayyipa Erdogana, podkreślając, że _ sądy nie otrzymują rozkazów _. Ostatnio sąd unieważnił kilka decyzji tureckich władz.

_ - W państwie prawa sądy nie dostają ani rozkazów, ani instrukcji. Nie mogą kierować nimi uczucia przyjaźni czy wrogości _ - oświadczył Hasim Kilic w przemówieniu transmitowanym przez telewizję. Wypowiadał się z okazji 52. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego.

Przemówienie było skierowane głównie do szefa tureckiego rządu. Na twarzy Erdogana, który słuchał Kilica, widać było dezaprobatę - pisze agencja AFP.

W ostatnich tygodniach Trybunał Konstytucyjny zadał kilka ciosów konserwatywnym władzom Turcji. Unieważnił część przepisów zwiększających kontrolę rządu nad wymiarem sprawiedliwości, które parlament przyjął, gdy kraj pogrążony był w aferze korupcyjnej. Trybunał Konstytucyjny orzekł też, że wprowadzona przez rząd blokada Twittera stanowiła naruszenie wolności słowa.

Decyzja ta rozwścieczyła Erdogana, który skrytykował Trybunał i oskarżył sędziów o działania, które są sprzeczne z interesem narodowym.

Kilic w swym przemówieniu zaznaczył, że konieczne jest utrzymanie niezawisłości tureckich sądów. Oskarżył Erdogana, który u władzy jest od 2002 roku, o _ nieproporcjonalną krytykę _ orzeczeń Trybunału.

Wypowiedział się też przeciwko czystkom w sądownictwie prowadzonym przez władze po ujawnieniu w połowie grudnia ub.r. skandalu korupcyjnego, w który zamieszany jest Erdogan i jego otoczenie.

_ - Ta afera wyraźnie pokazuje nam, że te podziały przypieczętują koniec bezpieczeństwa sądownictwa w państwie prawa _ - powiedział szef Trybunału Konstytucyjnego.

Erdogan sugeruje, że dochodzenie antykorupcyjne, które doprowadziło już do ustąpienia trzech ministrów, stanowi element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu. Zamach taki miałby służyć interesom jego przebywającego na emigracji w USA politycznego przeciwnika Fethullaha Gulena - muzułmańskiego duchownego i przywódcy ruchu Hizmet, który ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja kontroluje internet. Nie ma wolności Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał młodzież, by nie stawała się niewolnikami nowoczesnej technologii.
Turcja wyrzuci zagranicznych ambasadorów? Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył dyplomatów o prowokacje w kontekście zataczającego coraz szersze kręgi skandalu korupcyjnego.
Asad: Turcja zapłaci za wspieranie terrorystów Przywódca Syrii mówił też o zestrzelonym we wrześniu przez armię turecką syryjskim śmigłowcu. Przyznał, że maszyna naruszyła turecką przestrzeń powietrzną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)