Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja: Policjanci podsłuchiwali ludzi z otoczenia premiera?

0
Podziel się:

Do zatrzymań podejrzanych doszło w Stambule i 13 innych miastach.

Turcja: Policjanci podsłuchiwali ludzi z otoczenia premiera?
(kprm.gov.pl)
bFemdNCJ

Zatrzymano kolejnych 25 tureckich policjantów, w lipcu do aresztu trafiło ponad 100 funkcjonariuszy.

Turecka telewizja państwowa TRT poinformowała, że do zatrzymań doszło w godzinach rannych w Stambule i 13 innych miastach. Media podkreślają, że większość z zatrzymanych we wtorek funkcjonariuszy odgrywała kluczowe role podczas zeszłorocznego postępowania antykorupcyjnego, które doprowadziło do dymisji czterech członków gabinetu Erdogana.

W zeszłym miesiącu zatrzymano już ponad 100 policjantów, jednak większość z nich wkrótce wypuszczono na wolność. W aresztach przebywa nadal 31 funkcjonariuszy, którym oficjalnie postawiono zarzuty nielegalnego podsłuchiwania i fałszerstw - przypomina agencja AP.

bFemdNCL

Krytycy rządu w Ankarze podkreślają, że zatrzymania mają charakter polityczny, ponieważ policjanci uczestniczyli w postępowaniu dotyczącym korupcji na szczytach władzy. Od początku lutego na portalu YouTube regularnie pojawiały się nagrania sugerujące korupcyjne powiązania członków rządu Turcji.

Startujący w niedzielnych wyborach prezydenckich Erdogan sugeruje, że śledztwo antykorupcyjne, które doprowadziło już do ustąpienia ministrów, stanowi element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu.

Szef tureckiego rządu o planowanie przewrotu oskarżył muzułmańskiego duchownego i przywódcę ruchu Hizmet, Fethullaha Gulena. Przebywający na emigracji Gulen uznawany jest za przeciwnika premiera. Erdogan oskarża Gulena o formułowanie fałszywych zarzutów korupcyjnych pod adresem jego syna oraz synów ministrów z jego rządu. Zarzuca też organizacji Hizmet podsłuchiwanie tysięcy telefonów i publikowanie treści niektórych z nagranych rozmów. Gulen zaprzecza tym oskarżeniom.

Czytaj więcej w Money.pl
USA chcą zwrotu odznaczenia. "Z chęcią" Amerykański Kongres Żydowski zażądał od premiera Turcji zwrotu odznaczenia, z powodu jego niedawnych wypowiedzi na temat konfliktu w Strefie Gazy.
Kobiety w Turcji... nie powinny sie śmiać _ Mężczyzna musi być moralny, kobieta także musi wiedzieć, co jest przyzwoite, a co nie _- powiedział wicepremier Turcji.
Zakaz rozmów o porwaniach w Iraku. Czemu? Chodzi o bezpieczeństwo zakładników - zapewnia sąd.
bFemdNDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)