Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja nie przewiduje amnestii dla oficerów

0
Podziel się:

Turecki rząd nie bierze pod uwagę generalnej amnestii dla setek oficerów skazanych w dwóch ostatnich procesach za udział w spisku przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Turcja nie przewiduje amnestii dla oficerów
(Polaris/East News)

Turecki rząd nie bierze pod uwagę generalnej amnestii dla setek oficerów skazanych w dwóch ostatnich procesach za udział w spisku przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana - poinformował rzecznik rządu, wicepremier Bulent Arinc.

W wypowiedzi dla dziennikarzy wykluczył on możliwość amnestii, ale podkreślił konieczność respektowania prawa w ramach sprawiedliwego procesu.

Tureckie siły zbrojne poinformowały w czwartek, że wystąpiły z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, jakiego miano się dopuścić skazując wyższych oficerów za udział w antyrządowym spisku. Sztab generalny domaga się rewizji dwóch głośnych procesów, w następstwie których w 2012 i 2013 roku do więzień trafiły setki wojskowych wyższych rangą. Jak podkreślono, wykorzystane przeciwko nim dowody zostały sfabrykowane.

Jeden z adwokatów oficerów twierdził, że jeśli skarga zostanie zaakceptowana, konieczny będzie powtórny proces skazanych.

Procesy umożliwiły Erdoganowi zredukowanie politycznych wpływów wojska, które w latach 1960-1980 dokonało trzech zamachów stanu, a w roku 1997 zmusiło do ustąpienia zdominowany przez islamistów rząd.

Siły zbrojne Turcji podjęły akcję prawną w czasie, gdy pozycja rządu Erdogana jest znacznie osłabiona rozległym śledztwem antykorupcyjnym, które doprowadziło do ustąpienia trzech ministrów i nasiliło wątpliwości w sprawie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko zaskarżyło decyzję tureckiego sądu Wyrok ten uznano za przejaw cywilnej dominacji nad wszechwładną niegdyś armią.
Kurdowie sprzedają ropę bez zgody Bagdadu Nowy rurociąg połączył północ Iraku z tureckim terminalem Ceyhan nad Morzem Śródziemnym.
Bronią się przed "mini zamachem stanu" Ankara oświadczyła, że władze chcą przejąć pewne elementy w policji i aparacie sądownictwa, służące interesom tak obcych, jak i krajowych sił, które chcą upokorzyć Turcję.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)