Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja gorsza od Iranu i Chin. Długie protesty w Stambule

0
Podziel się:

Turcja stała się największym więzieniem dziennikarzy, wyprzedzając Iran i Chiny.

Turcja gorsza od Iranu i Chin. Długie protesty w Stambule
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Około 40 osób gromadzi się codziennie od początku tego tygodnia przed Pałacem Sprawiedliwości Caglayan w Stambule, aby przypominać władzom, że ponad 100 tureckich dziennikarzy pozostaje uwięzionych w związku z wykonywaniem zawodu.

Patronat nad _ Dniami Świadectwa _, jak nazwali swą akcję koledzy i krewni uwięzionych dziennikarzy, objęła Platforma Wolności Dziennikarzy (GOEP).

_ _

Jest to organizacja, która próbuje zapewnić ochronę prawną 98 tureckim stowarzyszeniom dziennikarskim i blisko sześciuset dziennikarzom, których teksty były przedmiotem interwencji lub ostrzeżeń ze strony konserwatywnych władz islamskich.

Od 2009 r. GOEP organizowała liczne międzynarodowe i krajowe kampanie w obronie dziennikarzy pozbawionych wolności na polecenie tureckiego rządu.

Ich ogromna liczba, jak napisała hiszpańska agencja EFE, sprawiła, że Turcja stała się największym więzieniem dziennikarzy, wyprzedzając Iran i Chiny pod względem liczby represjonowanych przedstawicieli tego zawodu.

_ - Do liczby uwięzionych dziennikarzy należałoby dodać studentów uniwersytetów, pisarzy, profesorów i działaczy organizacji praw człowieka osadzonych w więzieniach za wypowiadanie opinii sprzecznych z linią rządu _- powiedział agencji EFE Ercan Ipekci, przewodniczący Tureckiego Związku Dziennikarzy (IGS) i rzecznik GOEP.

_ - Nasi uwięzieni koledzy - _dodał Ipekci _ - są sądzeni pod zarzutem uprawiania terroryzmu, a niektórzy przedstawiciele rządu, jak premier Recep Tayyip Erdogan, nazywają ich nawet _gwałcicielami.

_ Dni Świadectwa _ zainicjowano odkąd wysocy dostojnicy rządu Erdogana zaczęli mówić oficjalnie o uwięzionych dziennikarzach, że to _ mordercy, złodzieje i terroryści _. Obecnie w Turcji uwięzionych jest 102 dziennikarzy, z czego 87 wciąż czeka na wyroki. Liczba ta nie obejmuje pracowników drukarni i kolportażu.

Oprócz dziennikarzy przetrzymywanych za kratami, 70 czeka na procesy odpowiadając z wolnej stopy. W ciągu ostatnich trzech przeszło przez tureckie więzienia około 180 miejscowych dziennikarzy. Wśród obecnie przebywających za kratami są 22 kobiety.

_ - Proszę sobie wyobrazić, jaką autocenzurę zmuszeni są narzucać sobie w tej sytuacji moi tureccy koledzy po piórze _ - powiedział Ipekci na zakończenie rozmowy z agencją EFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten kraj bojkotuje przewodnictwo w Unii Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej.
Chciał zakazać aborcji, wywołał burzę Kilka tysięcy osób, w większości kobiet, wyszło na ulice Stambułu, aby zaprotestować przeciwko planom premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Co się dzieje z dwoma dziennikarzami? Mieli... W Syrii zwolniono dwóch tureckich dziennikarzy - poinformował rano turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)