Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja: Erdogan obiecuje "nowy start"

0
Podziel się:

Premier kandydujący w sierpniowych wyborach prezydenckich, rozpoczął swą kampanię wyborczą.

Turcja: Erdogan obiecuje "nowy start"
(FACELL/SIPA/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, kandydujący w sierpniowych wyborach prezydenckich, rozpoczął swą kampanię wyborczą obiecując zwolennikom, że będzie szefem państwa zdolnym do poprowadzenia kraju ku _ nowemu startowi _.

_ - Uczynimy pierwszy krok do nowego startu _ - powiedział premier do tłumu swoich stronników, którzy zgromadzili się ze sztandarami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) na pierwszym wiecu wyborczym w blisko 400-tysięcznym mieście Samsun nad Morzem Czarnym.

Erdogan, który 1 lipca ogłosił, że będzie się ubiegał o prezydenturę, nie przypadkowo wybrał Samsun na miejsce swego pierwszego wiecu wyborczego. To w tym mieście na północy kraju twórca nowoczesnej Turcji Mustafa Kemal Attaturk ogłosił w 1919 roku wojnę o wyzwolenie tureckich terytoriów okupowanych przez Grecję i tutaj utworzył swój pierwszy rząd. _ 95 lat później rozpoczynamy w Samsun kampanię o nową Turcję _ - powiedział Erdogan.

Premier, któremu jego przeciwnicy zarzucają, iż pragnie narzucić społeczeństwu muzułmańskie nakazy religijne ze szkodą dla świeckiego ustroju państwa, pozostaje najpopularniejszym tureckim politykiem i - zdaniem ekspertów - ma wszelkie szanse by zostać prezydentem.

Erdogan nie kryje, że pragnie wzmocnić władzę szefa państwa, który zostanie po raz pierwszy wybrany w głosowaniu powszechnym. Dotychczas stanowisko prezydenta, które piastuje obecnie Abdullah Gul, miało niemal wyłącznie charakter reprezentacyjny.

_ - Dowiedliśmy, że jesteśmy (władzą) w służbie ludu _ - powiedział na wiecu w Samsun Erdogan, obiecując, że nowy prezydent w pełni będzie wykorzystywał swe prerogatywy. Te zapowiedzi - jak pisze AFP - budzą w Turcji pewien niepokój.

_ Czy jest możliwe, aby szef państwa pozostawał bierny i nic nie czynił?! _ - wykrzyknął podczas swego wystąpienia Erdogan.

60-letni premier i przywódca AKP uważany jest przez swoich zwolenników za polityka, który potrafił zapewnić krajowi stabilizację, choć musiał stawić czoło silnej krytyce, kontestacji i demonstracjom ze strony opozycji, zarzucającej mu autorytaryzm i tolerowanie skandali korupcyjnych, w jakie zamieszane były ważne osobistości rządowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja obniża stopy procentowe Skala obniżki jest wyższa niż spodziewali się tego analitycy.
Oto chłonny rynek dla polskiego biznesu Młodzi Turcy coraz częściej przejmują kulturowe wzory zachodnioeuropejskie, łatwiej niż na zachodzie przebić się tu ze swoim produktem. A do tego rynek jest bardzo chłonny.
Polskie firmy chcą podbić Turcję. Czym? O podbicie tureckiego rynku stara się między innymi firma antyplagiat.pl. Jej prezes Sebastian Kawczyński wyjaśnia, że w Turcji rośnie liczba uczniów i studentów, a także liczba uczelni.
"Rząd Turcji bardziej represyjny." Raport Turecki rząd prowadzi obecnie politykę bardziej niż kiedykolwiek represyjną wobec tych, którzy kontestują jego autorytet i bezkarność policji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu organizacji Amnesty International (AI).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)