Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tupolew wraca do Polski? Odpowiedź Rosjan

0
Podziel się:

Polscy parlamentarzyści z misją w Moskwie, pytali co z wrakiem i czarnymi skrzynkami. Usłyszeli...

Tupolew wraca do Polski? Odpowiedź Rosjan
(kprm.gov.pl)
bFeXFPiZ

Rosjanie oddadzą Polsce wrak Tupolewa po zakończeniu śledztwa. Taką odpowiedź usłyszeli dziś od wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Władimira Titowa polscy parlamentarzyści.

Przebywający w Moskwie senator PO Bogdan Klich - przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Polskiego Radia, że stanowisko Moskwy nie zmienia się od prawie trzech lat.

_ - Podnosiliśmy kwestię, jak najszybszego zwrotu wraku Tupolewa, który rozbił sie pod Smoleńskiem, oraz konieczności zwrotu czarnych skrzynek. To jest poważny problem w stosunkach polsko-rosyjskich. Odpowiedź była jednoznaczna. Zostanie to wszystko zwrócone, ale po zakończeniu postępowania - _ powiedział Klich.

bFeXFPjb

W Moskwie przebywają przedstawiciele polskiego Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowi oprócz rozmów w rosyjskim MSZ, spotkają się również z rosyjskimi deputowanymi Dumy Państwowej i Rady Federacji. Również w trakcie tych spotkań poruszona zostanie kwestia zwrotu wraku i czarnych skrzynek Tupolewa.

Premier Donald Tusk mówił na początku lutego, że _ nad polsko-rosyjskimi relacjami wisi jak cień fakt, że Rosja zwleka z oddaniem wraku Tu-154M _. Dodał, że po stronie rosyjskiej nikt nie może mieć wątpliwości, że dla polskiego rządu ta sprawa ma naprawdę istotne znaczenie.

Wrak Tu-154 pozostaje w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Strona rosyjska wielokrotnie zaznaczała, że wydanie szczątków maszyny będzie możliwe dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Polskie władze, powołując się na załącznik nr 13 do konwencji chicagowskiej, stoją na stanowisku, że zwrot wraku powinien nastąpić po zakończeniu jego badań, a nie po zakończeniu śledztwa.

15 stycznia przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Gieorgij Smirnow poinformował, że jeśli Komitet odmówi Polsce wydania wraku przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji. W reakcji na to premier powiedział tego samego dnia, że Polsce zależy na odzyskaniu wraku Tu-154M i zakończeniu _ serialu złej woli _.

bFeXFPjh

22 stycznia skupiająca europosłów oraz parlamentarzystów rosyjskich Komisja Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja przyjęła oświadczenie, w którym zaapelowała o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że śledztwo prowadzone w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się pod nadzorem prezydenta Władimira Putina, a apel Komisji nie przyspieszy rosyjskiego dochodzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanin zdradza, jak odzyskać tupolewa Moskwa przekonywała, że zwrot wraku jest niemożliwy aż do zakończenia śledztwa. Okazuje się, że...
Proces katyński w Trybunale. Wyrok już... Rosja broni się twierdząc, że Trybunał nie ma prawa badać rosyjskiego śledztwa, bo dotyczy ono sprawy sprzed konwencji, czyli prawa, na podstawie którego orzekają strasburscy sędziowie.
Polska chce szybko zakończyć tą sprawę Premier Donald Tusk powtórzył, że Polsce zależy na odzyskaniu wraku Tu-154M i zakończeniu serialu złej woli, jaką - jego zdaniem - obecnie wykazują Rosjanie.
bFeXFPjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)