Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tunezja: Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło nową konstytucję

0
Podziel się:

W Tunezji przyjęło nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim.

Tunezja: Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło nową konstytucję
(PAP/EPA)

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło w niedzielę późnym wieczorem nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 200 z 216 deputowanych.

Nowa konstytucja Tunezji, gdzie islam jest religią dominującą, a zdecydowana większość jej mieszkańców to muzułmanie, gwarantuje podstawowe wolności, m.in. sumienia, i równość płci.

_ - Ta konstytucja jest fundamentem demokratycznego państwa _ - powiedział po głosowaniu przewodniczący konstytuanty Mustafa Ben Dżafar.

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne zostało wybrane w październiku 2011 roku. Nowa ustawa zasadnicza jest rezultatem długotrwałych negocjacji pomiędzy zdominowanym przez islamistów rządem a świecką w znacznej mierze opozycją. Prace nad nią były spowolnione m.in. przez powstawanie zbrojnych grup dżihadystycznych, konflikty społeczne i pogróżki ze strony skrajnych islamistów, którzy znów zapowiadają zamachy terrorystyczne.

Tymczasem nowy technokratyczny premier Tunezji Mehdi Dżomaa ogłosił w niedzielę skład swego rządu przejściowego, który ma sprawować władzę do czasu planowanych na ten rok wyborów parlamentarnych. W nowym rządzie przejściowym znaleźli się jedynie niezależni eksperci.

Tunezja obchodzi trzecią rocznicę jaśminowej rewolucji - wydarzeń, które doprowadziły do obalenia dyktatora Zina el-Abidina Ben Alego i wywołały _ arabską wiosnę _ w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

Podczas gdy sytuacja polityczna w Tunezji znacząco się poprawiła, a kraj jest na drodze ku demokracji, Egipt i Libia zmagają się z ciągłymi niepokojami. W Syrii od blisko trzech lat trwa wojna domowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten rząd tworzą wyłącznie niezależni eksperci Technokratyczny premier Mehdi Dżomaa przedstawił dziś wieczorem skład swego gabinetu.
Stan wyjątkowy w Tunezji do czerwca 2014 r. Stan wyjątkowy, przedłużany z uwagi na działalność zbrojnych ugrupowań, obowiązuje w Tunezji od rewolucji ze stycznia 2011 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)