Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzech zatrzymanych za uszkodzenie pomnika Kopernika

0
Podziel się:

Policja zatrzymała trzech 18-latków, którzy wspięli się na pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie i zdjęli sferę, czyli przyrząd astronomiczny, który trzyma Kopernik.

Trzech zatrzymanych za uszkodzenie pomnika Kopernika
(włodi/CC/flickr)

**Policja zatrzymała trzech 18-latków, którzy wspięli się na pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie i zdjęli sferę, czyli przyrząd astronomiczny, który trzyma Kopernik. Policjanci ustalają, kto był pomysłodawcą wybryku i jakie straty spowodowali mężczyźni.

Około drugiej w nocy patrolujący Krakowskie Przedmieście policjanci zauważyli trzech młodych mężczyzn, którzy wspięli się na pomnik Kopernika. - _ Na widok mundurowych młodzieńcy zaczęli uciekać. Jeden z nich trzymał w ręku skradziony element pomnika. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani _ - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji podinsp. Maciej Karczyński.

Łukasz D. i Filip Ł. trafili do policyjnej celi, natomiast Jędrzej W., który miał we krwi 1,2 promila alkoholu, trafił do izby wytrzeźwień. - _ Policjanci po zatrzymaniu próbowali ustalić, co skłoniło 18-latków do tak głupiego wybryku. Mężczyźni stwierdzili, że z kopernikowską sferą chcieli pójść na kebaba, a potem odnieść ją na miejsce _ - powiedział rzecznik KSP.

Dodał, że skradziona sfera jest teraz w rękach policji. - _ Będziemy się kontaktować z konserwatorem zabytków, by ją przekazać. Konserwator będzie też szacował ewentualne szkody _ - wyjaśnił rzecznik.

Pomnik dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, wykonany w 1822 r., to 2,8-metrowa brązowa rzeźba przedstawiająca siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni. To nie był pierwszy przypadek, kiedy pomnik został naruszony. W 2008 roku również skradziona została sfera, którą odzyskano następnego dnia.

Czytaj więcej o zuchwałych kradzieżach
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/123/155771_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/odnalezli-skradzionego-rubensa-ale-nie-mowia-ktorego-0-902141.html) Odnaleźli skradzionego Rubensa, ale nie mówią którego Greckiej policji udało się zatrzymać dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za kradzież jednego ze znanych obrazów Rubensa, który zniknął z belgijskiego muzeum dziesięć lat temu.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/240/149232_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/kradziez-stulecia-ukradli-ksiazke-warta-pol-miliarda-euro-0-868095.html) Ukradli książkę wartą pół miliarda euro Pięciotomowy, dwunastowieczny Kodeks Kaliskstyński zniknął z sejfu katedry w Santiago de Compostella. Okazało się, że bezcenne dzieło nie jest ubezpieczone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t49382.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/ukradl;picasssa;wzial;ze;sciany;i;wyszedl,49,0,866865.html) Ukradł Picasssa. Wziął ze ściany i wyszedł Policja w San Francisco ściga mężczyznę, który ukradł warty setki tysięcy dolarów rysunek Pabla Picassa.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)