Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzech członków komórki kierowanej przez Al-Kaidę aresztowanych w Izraelu

0
Podziel się:

Szin Bet aresztowała terrorystyczną komórkę pochodzącą z Jerozolimy Wschodniej, kierowaną przez Al-Kaidę, która planowała zamach bombowy przede wszystkim na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie.

Trzech członków komórki kierowanej przez Al-Kaidę aresztowanych w Izraelu
(andydr/CC/Flickr)

Izraelskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowały trzech członków kierowanej przez Al-Kaidę komórki szykującej zamachy, m.in. na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Izraelu - poinformował rzecznik premiera Benjamina Netanjahu.

_ Szin Bet aresztowała terrorystyczną komórkę pochodzącą z Jerozolimy Wschodniej, kierowaną przez Al-Kaidę, która planowała zamach bombowy przede wszystkim na ambasadę Stanów Zjednoczonych _ w Tel Awiwie - poinformował na Twitterze Ofir Gendelman.

Jak pisze dziennik _ Haarec _, Szin Bet aresztowała trzech Palestyńczyków, w tym dwóch zamieszkałych w Jerozolimie Wschodniej. Komórka planowała przeprowadzenie dwóch jednoczesnych zamachów samobójczych, na ambasadę USA i na Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Jerozolimie. Trzeci zamachowiec miał wysadzić izraelski autobus na trasie łączącej Jerozolimę z miastem Ma'ale Adummim na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Aresztowań dokonano 25 grudnia i 7 stycznia.

Według Szin Bet trzech mężczyzn zostało zwerbowanych przez internet przez jedno z dżihadystycznych ugrupowań powiązanych z Al-Kaidą, czynnych w Gazie. Przeprowadzający rekrutację, przedstawiający się jako Arib Al-Szam (religijne imię oznaczające _ wybitnego z Syrii _), powiedział werbowanym, że pracuje dla Ajmana al-Zawahiriego, który kierował Al-Kaidą po śmierci Osamy bin Ladena. Czy Al-Szam pracował dla Zawahiriego, nie zostało potwierdzone.

Przyszli zamachowcy werbowani byli poprzez Facebooka, Skype'a i - w jednym przypadku - przez szyfrowe oprogramowanie komunikacyjne w internecie.

Większość globalnych dżihadystów wykorzystuje podobne metody internetowe. Kandydaci do dżihadu dostają rozkazy i uczą się metod operacyjnych. Następnie dochodzi do spotkania i krótkiego szkolenia w okresie poprzedzającym wykonanie planowanego zamachu. Nawet jeśli wiele z tych zamachów zostaje udaremnionych, część dochodzi do skutku - pisze _ Haarec _.

Jak zaznacza gazeta, oświadczenie Szin Bet pokazuje, że dżihadystyczne ugrupowania _ jeszcze nie przygotowały się na epokę po Snowdenie _ z masowymi podsłuchami i śledzeniem ruchu w internecie przez agencje wywiadowcze na Zachodzie i agencje izraelskie. Według _ Haareca _ dzihadyści nie mają się dostatecznie na baczności i rozmawiają w otwarty sposób przez internet.

Według przedstawicieli Szin Bet działalność Al-Kaidy na Zachodnim Brzegu jest nadal jeszcze w powijakach i można ją zatrzymać - pisze dziennik.

Jednocześnie zdaniem przedstawiciela tej izraelskiej agencji w ostatnich latach ruch dżihadystyczny okazuje zwiększone zainteresowanie organizowaniem zamachów na izraelskie cele. Zbiega się to z napływem dżihadystów do regionu, głównie w związku z walką z reżimem prezydenta Baszara el-Asada w Syrii i reżimem generałów w Egipcie. Według niego rząd Hamasu w Strefie Gazy w niektórych przypadkach interweniuje, by nie dopuść do ataków terrorystycznych z terytorium palestyńskiego przeciwko Izraelowi z obawy przed ich reperkusjami - pisze _ Haarec _.

Dziennik przypomina też, że w listopadzie specjalna policyjna jednostka antyterrorystyczna i Szin Bet zabiły trzech uzbrojonych Palestyńczyków w mieście Jatta w Hebronie. Według Szin Bet Palestyńczycy ci wchodzili w skład salafickiej dżihadystycznej sieci w południowej części Zachodniego Brzegu i planowali terrorystyczne ataki przeciwko Izraelowi. Incydent ten uznano za pierwszy rzeczywisty dowód istnienia na Zachodnim Brzegu ugrupowań powiązanych z Al-Kaidą.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjscy rebelianci polują na dżihadystów Bojownicy należący głównie do związanego z Al-Kaidą Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu, zostało straconych na północnym zachodzie Syrii.
Zmarł szef grupy związanej z Al-Kaidą Prowadzone przez niego ugrupowanie deklarowało odpowiedzialność za dokonane dwa miesiące temu zamachy bombowe na ambasadę Iranu w Bejrucie.
Dowódcy Al-Kaidy zamordowani w Iraku Ludność zemściła się na na terrorystach - powiedział agencji AFP dowódca milicji Ahmad Aburicha.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)