Notowania

trynkiewicz na wolności
07.02.2014 09:20

Trynkiewicz wyjdzie na wolność? Zbigniew Ćwiąkalski o decyzji sądu

Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść na wolność. Takiej decyzji sądu okręgowego można było się spodziewać, mówi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść na wolność. Takiej decyzji sądu okręgowego można było się spodziewać, mówi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Jego zdaniem, nie należało oczekiwać, że sąd po ewentualnym orzeczeniu pierwszej instancji umieści Trynkiewicza w zakładzie zamkniętym w ramach postępowania zabezpieczającego. - _ Dlatego, że zabezpieczenie nie służy temu, żeby wykonywać nieprawomocne orzeczenie _ - tłumaczy były minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ćwiąkalski nie ma wątpliwości, że działania zabezpieczające, którym po wyjściu będzie podlegał Trynkiewicz, są niezbędne. Jego zdaniem, sąd dość rozsądnie się zachował dlatego, że zakazał opuszczania kraju, nakazał meldowanie się na policji, a także nakazał czynności operacyjne policji wobec Trynkiewicza.

Według Ćwiąkalskiego, możemy mówić z jednej strony o ewentualnym zagrożeniu ze strony samego Trynkiewicza, z drugiej o zagrożeniu Trynkiewicza, ze strony przynajmniej niektórych przedstawicieli społeczeństwa. Były minister sprawiedliwości przypomina, że pojawiały się głosy o ewentualnym linczu.

Mariusz Trynkiewicz został skazany 1989 na karę śmierci za zamordowanie czterech chłopców. Wyrok zamieniono później na 25 lat pozbawienia wolności.

Rzeszowski sąd zdecydował, że Trynkiewicz we wtorek będzie mógł wyjść na wolność. Ma być jednak objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi. Decyzja sądu nie jest prawomocna i Zakład Karny w Rzeszowie może się od niej odwołać.

W poniedziałek sąd rozpatrzy wcześniejszy wniosek władz zakładu karnego o umieszczenie Trynkiewicza w ośrodku terapeutycznym w Gostyninie. Jak mówił minister sprawiedliwości Marek Biernacki, sąd może oddalić wniosek, oddać Trynkiewicza pod dozór policji lub skierować go do zakładu terapeutycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyrekcja więzienia zatrzyma Trynkiewicza Władze zakładu karnego starają się, aby przed umieszczeniem w ośrodku skazany za pedofilię i morderstwo nawet na chwilę nie wyszedł na wolność.
Skąd opóźnienie publikacji lex Trynkiewicz? Szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek tłumaczy, dlaczego z ogłoszeniem ustawy nie zdążono na czas.
Wiadomo, kto będzie obrońcą Trynkiewicza Odpowiednie pismo w tej sprawie zostanie jeszcze dziś wysłane do sądu.
Tagi: trynkiewicz na wolności, trynkiewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz