Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał zbada czy można zestrzelić samolot

0
Podziel się:

Czy polskie władze mają prawo nakazać zniszczenie samolotu w sytuacji zagrożenia?

Trybunał zbada czy można zestrzelić samolot
(EPA/PAP)

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy władze mają prawo nakazać zniszczenie samolotu w sytuacji zagrożenia terrorystycznego?

Sędziowie odpowiedzą na pytanie czy przepis o możliwości zestrzelenia samolotu może być wykorzystany przez terrorystów, jest zgodny z konstytucją?

Z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów wystąpił do TK w 2007 r. I prezes Sądu Najwyższego prof. Lech Gardocki. Jego zdaniem, konstytucja nie upoważnia państwa do umyślnego pozbawienia życia pasażerów takiego samolotu - tylko dlatego, że może on być użyty np. jako środek ataku terrorystycznego. Jego zdaniem narusza to konstytucyjną ochronę życia.

Prof. Gardocki uważa, że zakres swobody pozostawiony organom, zwłaszcza szefowi MON, w podjęciu decyzji o spowodowaniu śmierci osób, jest sprzeczny z konstytucją. Według niego, ustawodawca dopuszczając do pozbawienia życia ludzi, odwołał się wyłącznie do abstrakcyjnego powodu: bezpieczeństwa państwa, a nie wskazał sytuacji konkretnego zagrożenia.
Zdaniem Gardockiego przepisy zezwalają na zniszczenie samolotu także wtedy, gdy nie ma pewności, że jest on używany do ataku terrorystycznego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)