Notowania

Trybunał zbada, czy można inwigilować dziennikarzy

SLD chce sprawdzenia konstytucyjności ustawy o ABW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD zamierza przygotować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgodności z ustawą zasadniczą niektórych przepisów prawa telekomunikacyjnego i ustawy o ABW.

To konkluzja po spotkaniu szefa komisji do spraw służb specjalnych Janusza Krasonia (na zdjęciu) z dziennikarzami, którzy - jak napisała na początku października _ Gazeta Wyborcza _ - mieli być rozpracowywani przez służby specjalne w latach 2005-2007.

Poseł Krasoń wyjaśnił, ża Trybunał miałby zbadać przepisy, które dają prawo prowadzenia czynności operacyjnych wobec dziennikarzy - czyli kontrolowanie bilingów bez zgody sądu.

Odnosząc się do spotkania z inwigilowanymi dziennikarzami, Krasoń powiedział, że miało ono charakter nieformalny. Dziennikarze mają poczucie dyskomfortu wykonując swój zawód - relacjonował.

POSŁUCHAJ POSŁA KRASONIA:

13 października sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zajmowała się ujawnioną przez Gazetę Wyborczą sprawą inwigilacji przez ABW, CBA i policję w latach 2005-2007 dziesięciorga dziennikarzy. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości służby zbierały dane na temat rozmów telefonicznych, między innymi Moniki Olejnik, Cezarego Gmyza, Romana Osicy, Wojciecha Czuchnowskiego, Bertolda Kittela i Bogdana Wróblewskiego. Speckomisja wysłuchała szefów służb, którzy zaprzeczyli tym doniesieniom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t84171.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;zbada;sprawe;podsluchiwania;dziennikarzy,180,0,547764.html) Prokuratura zbada sprawę podsłuchiwania dziennikarzy Śledztwo zapowiada prokurator krajowy Edward Zalewski. Opozycja chce odwołań w ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t8809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;nie;bylo;podsluchu;dziennikarzy,17,0,547601.html) Prokuratura: Nie było podsłuchu dziennikarzy Śledczy twierdzą, że rozmowy nagrano tylko w związku ze sprawą Wojciecha S.
Tagi: podsłuchiwanie dziennikarzy, janusz krasoń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz