Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał wróci do abonamentu 10 grudnia

0
Podziel się:

RPO liczy, że sędziowie wydadzą orzeczenie, które wymusi przygotowanie rozwiązań gwarantujących skuteczną ściągalność abonamentu.

Trybunał wróci do abonamentu 10 grudnia
(Andrey Tsidvintsev/Dreamstime.com)

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 10 grudnia wydanie wyroku w sprawie ustawy abonamentowej. Przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ma on nadzieję, że sędziowie wydadzą orzeczenie, które wymusi na parlamencie przygotowanie rozwiązań gwarantujących skuteczną ściągalność abonamentu.

Zgodnie z ustawą abonamentową, już sam fakt posiadania sprawnego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego łączy się z obowiązkiem zarejestrowania.

Rejestracji należy dokonać w placówce operatora publicznego, którym jest _ Poczta Polska _. Ponadto poczta zajmuje się pobieraniem opłat abonamentowych i kontrolą tych płatności. Wpływy z pobranych opłat przekazywane są na rachunek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nienajlepszą sytuację finansową mediów publicznych pogorszyło ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zwalnia z opłat za radio i telewizję część emerytów, rencistów i bezrobotnych - łącznie co najmniej 4, 5 miliona osób. Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w przyszłym roku wpływy z abonamentu mogą spaść do 400 milionów złotych - to mniej niż połowa dochodów sprzed dwóch lat.

Z tego Polskiego Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych, Telewizja Polska - od 90 do 120 milionów, a rozgłośnie regionalne - od 107 do 140 milionów. W przypadku Polskiego Radia proponowana kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych spółki, nie mówiąc już o realizacji misji. P. o. prezesa Polskiego Radia Jarosław Hasiński zapowiedział, że w tej sytuacji Polskie Radio aby przetrwać, będzie musiało upodobnić się do stacji komercyjnych.

Spółkę czekają zmiany strukturalne, nie obejdzie się także bez zwolnień.
W związku z dramatyczną sytuacją finansową mediów publicznych przedstawiciele Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołali sztab kryzysowy.

Raport Money.pl
*TVP na krawędzi przepaści finansowej * Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat. Czytaj w Money.pl
wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)