Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał w Strasburgu zajmie się czasem pracy kierowców

0
Podziel się:

Chodzi o dyrektywę o czasie pracy (2002/15/WE), która wprowadziła minimalne wymogi organizacji czasu pracy, by poprawić ochronę zdrowia i bezpieczeństwo w transporcie drogowym.

Trybunał w Strasburgu zajmie się czasem pracy kierowców
(Klag/REPORTER)

Komisja Europejska poinformowała, że pozywa Polskę, Austrię i Finlandię przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niedopełnieniem obowiązku stosowania unijnych przepisów dotyczących czasu pracy kierowców pracujących na własny rachunek.

_ Odkąd Komisja zwróciła się do wszystkich państw członkowskich o przedłożenie jej informacji na temat działań podjętych w celu zapewnienia pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami, upłynęły ponad dwa lata. Trzy wymienione państwa członkowskie wciąż nie zgłosiły krajowych środków (prawnych), gwarantujących pełną skuteczność dyrektywy _ - podała KE w komunikacie.

Chodzi o dyrektywę o czasie pracy (2002/15/WE), która wprowadziła minimalne wymogi organizacji czasu pracy, by poprawić ochronę zdrowia i bezpieczeństwo w transporcie drogowym. Zgodnie z tą dyrektywą średni maksymalny tygodniowy czas pracy kierowców w ciągu czterech miesięcy (z możliwością przedłużenia do sześciu miesięcy w drodze układów zbiorowych) nie może przekraczać 48 godzin, a maksymalny tygodniowy czas pracy w żadnym przypadku nie może przekroczyć 60 godzin.

Czas pracy obejmuje czas prowadzenia pojazdu, który zgodnie z innymi unijnymi przepisami jest ograniczony do maksymalnie 56 godzin tygodniowo i 90 godzin w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

KE wskazuje, że Parlament Europejski odrzucił jej wniosek, by wyłączyć na stałe ze stosowania dyrektywy kierowców pracujących na własny rachunek i w związku z tym od marca 2009 r. jej przepisy obejmują również tę grupę zawodową.

Komisja przypomniała, że w lipcu 2010 r. zwróciła się do państw UE z prośbą o przedstawienie krajowych środków gwarantujących stosowanie przepisów dotyczących czasu pracy w odniesieniu do kierowców pracujących na własny rachunek. W kwietniu ub.r. KE przesłała tzw. uzasadnione opinie do Austrii, Finlandii i Polski. _ Mimo to kraje te nadal nie dokonały pełnej transpozycji (dyrektywy) _ - czytamy.

Jak poinformował rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało stosowny projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców. _ Projekt ten został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 25 września 2012 r., a następnie przekazany do Sejmu _ - poinformował rzecznik.

Dodał, że prace nad ustawą mają się zakończyć w najbliższym czasie. _ Należy spodziewać się, że po ogłoszeniu ustawy Komisja Europejska wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE _ - poinformował Karpiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przed Trybunał. Jest reakcja rządu Warszawa nie wdrożyła zapisów dyrektywy dotyczących tzw. usług na żądanie.
KE chce ukarać Polskę. 112 tys. euro dziennie Chodzi m.in. o brak przepisów ułatwiających szybką zmianę operatora telefonii komórkowej.
Sukces Polski. Co z limitami na CO2? Walka trwała kilka lat, ale sędziowie uznali, że Bruksela przekroczyła swoje kompetencje. Zobacz co teraz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)