Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krzyże
03.11.2009 15:08

Trybunał w Strasburgu przeciwko krzyżom w klasach

Sędziowie: Krzyż narusza prawa rodziców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie _ prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami _ oraz _ wolności religijnej uczniów _. *

Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za _ straty moralne _.

Decyzja trybunału w Strasburgu wywołała falę oburzenia większości polityków we Włoszech i ostrą reakcję minister oświaty, która przypomniała, że krzyż jest _ symbolem tradycji _ narodowej.

Batalia mieszkającej koło Padwy Finki Soile Lautsi Albertin przeciwko obecności krzyży w szkole w Abano Terme, do której uczęszczały jej dzieci, rozpoczęła się w 2002 roku. Poprosiła ona dyrekcję placówki oświatowej o zdjęcie krzyży w klasach. Następnie bez rezultatu usiłowała uzyskać taki nakaz we włoskich sądach. Po siedmiu latach rację przyznał jej trybunał w Strasburgu. * *

Włoski rząd chce się odwoływać. Watykan nie komentuje

Reprezentant włoskiego rządu przed trybunałem Nicola Lettieri zapowiedział odwołanie się od tego orzeczenia.

Minister oświaty Mariastella Gelmini oświadczyła: _ Obecność krzyża w klasie nie oznacza przyłączenia się do katolicyzmu, lecz jest symbolem naszej tradycji _.

_ Historię Włoch wyznaczają także symbole, których wykreślenie oznacza przekreślenie części nas samych _ - dodała.

_ _
Jako _ aberracyjne i do stanowczego odrzucenia _ określił orzeczenie trybunału w Strasburgu katolicki polityk, lider Unii Centrum i wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Rocco Buttiglione.

_ Ten, kto do nas przybywa musi zrozumieć i zaakceptować naszą kulturę i historię _ - powiedział Buttiglione. W jego opinii wypowiedzenie się przeciwko obecności krzyża to przejaw dominacji wizji społeczeństwa, które _ nie ma historii, kultury i tradycji _.
_ _
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, poproszony o komentarz, oświadczył jedynie, że przed zajęciem stanowiska w tej sprawie potrzebna jest analiza uzasadnienia oraz _ refleksja _.

Satysfakcję wyraził natomiast przywódca partii komunistycznej Paolo Ferrero, który uznał wyrok europejskich sędziów za _ słuszny _ sygnał, że _ państwo świeckie powinno szanować różne religie i nie identyfikować się z żadną z nich _.

Tagi: krzyże, strasburg, trybunał, sędziowie, włochy, orzeczenie, klasy, szkoły, kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz